صفحه اصلی / حیوانات خانگی / چرخه زندگی گربه خانگی از باردار شدن تا بلوغ

چرخه زندگی گربه خانگی از باردار شدن تا بلوغ

چرخه زندگی گربه خانگی از باردار شدن تا بلوغ

دوست دارید درباره گربه خانگی و چرخه زندگی گربه ها بیشتر بدانید؟ گربه ماده چند روز باردار است؟ در هر دوره بارداری چند بچه گربه بدنیا می آورد؟ غذای نوزاد گربه چیست؟ اینها سوالاتی هستند که ممکن است برای نگهداری گربه در منزل با آن روبرو شوید. با ما همراه باشید تا چرخه زندگی گربه و تغذیه مناسب حیوان را بررسی کنیم.

گربه خانگی

یک گربه‌ ماده بین‌ ۶۱-۶۸ روز باردار است، پس از آن بطور میانگین‌ ۳ الی ۵ نوزاد به‌ دنیا می آورد. بدن‌ نوزادان پوشیده شده از مو میباشد و‌ چشمها و گوشهایشان‌ بسته‌ است. وزن‌ نوزاد هنگام‌ تولد بین‌ ۹۰-۱۴۰ گرم‌ بوده‌ و هر هفته بطور طبیعی حدود ۸۰ الی ۱۰۰ گرم وزن اضافه می کنند. نوزاد گربه در هفته‌ اول‌‌ زندگی فقط توانایی‌ مکیدن‌ سینه‌ مادر، خزیدن‌ و میو کردن‌ دارد.

 

هفته دوم چشمهای خود را باز می کند و هفته سوم میتواند با زبان‌ شیر بنوشد. در هفته‌ چهارم‌ علاوه ‌بر شیر مادر می‌ توان‌ از شیر خشک و غذای‌ نرم‌ کمکی استفاده کرد. دقت کنید که بچه‌ گربه حتما باید تا ۲ ماهگی‌ شیر بخورد.

بچه گربه

حدود ۶-۷ ماهگی گربه‌ بالغ‌ می‌شود. بارداری در سن‌ کمتر از یک‌ سال‌ برای آنها مناسب‌ نیست‌ زیرا گربه‌ ماده‌ هنوز جثه‌ لازم‌ را ندارد. گربه‌ ماده‌ تا ۸ سالگی‌ و نر تا ۱۰ سالگی‌ قابلیت‌ جفتگیری‌ دارد. طول‌ عمر گربه ای که در منزل نگهداری میکنید در شرایط مناسب‌ حدود ۱۲ الی ۱۵ سال‌ است‌.

انواع‌ غذای‌ مناسب‌ برای‌ گربه‌ خانگی چیست؟

گیاهخواری ممکن است ایده خوبی برای انسان باشد اما برای گربه اصلا مناسب نیست. گربه ها نیاز به ویتامینهای خاص، مواد معدنی و پروتئینی حاصل از گوشت دارند اما دست نگهدارید… هرگز به گربه خانگی گوشت خام ندهید زیرا گوشت خام موجب وحشی شدن گربه می شود همچنین باکتری موجود در گوشت خام مانند سالمونلا گربه را بیمار میکند.

استفاده از حبوبات و کربوهیدراتها در وعده غذای گربه خانگی متداول است. کربوهیدراتها می توانند برای نگهداری غذاهای خشک با هم، با ارزش باشند و از لحاظ مالی نیز مقرون به صرفه هستند و بیشتر گربه ها صدای خرد شدن این غذاها را دوست دارند.

غذاهای آماده ی گربه که در بازار وجود دارد غذاهای مطلوب و مناسبی برای گربه ی شماست و همچنین مقرون به صرفه است. این غذاها علاوه بر رفع گرسنگی حاوی ویتامین ها و املاح معدنی است که به طور طبیعی باید به بدن حیوان برسد و همچنین گوارش و دفع را  نیز تنظیم میکند. از جمله این غذاها که مورد تایید دامپزشکان هم هستند عبارتند از: تراپی کت ، فارمینا ، فریسکیز

غذای گربه خانگی به چه عواملی وابسته است؟

اکثر گربه ها غذای اصلی خود را در سپیده دم صبح و هنگام غروب می خورند. زمانی که آنها به طور طبیعی دنبال شکار هستند یا شکار در طبیعت آنها را به خودشان جذب میکند بهترین زمان برای تغذیه آنها است.

مقدار غذای گربه به عواملی همچون سن، اندازه و مقدار فعالیتش وابسته است، اما میانگین، ۲۰۰ کالری در روز است. بنابراین مراقب مقدار کالری که در روز به گربه می دهید باشید.

بچه‌ گربه‌ تا ۲ ماهگی‌ باید در کنار مادر باشد و شیر مادر را به‌ میزان لازم بخورد. از سن‌ ۱ ماهگی‌ میتوان‌ علاوه‌ بر شیر مادر غذای‌ نرم‌ جامد و شیر گاو را نیز اضافه‌ کرد. در صورتیکه‌ بچه‌ گربه‌ای‌ به‌ اندازه‌ کافی‌ شیر مادر نخورده‌ باشد باید تا ۴ماهگی‌ حدقل یک وعده شیر تازه گاو در وعده غذایی‌ بچه‌ گربه‌ بگنجانید. در صورتی‌ که‌ گربه‌ بدلیل مشکلات گوارشی نتواند شیر گاو را هضم‌ کند میتوانید‌ بجای‌ آن‌ ماست‌ شیرین‌ بدهید.

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *