صفحه اصلی / تفریح و سرگرمی / ورزش های محبوب جهانی

ورزش های محبوب جهانی

ده تا از پرطرفدارترین ورزش های محبوب جهانی

 

ورزش در سرتاسر جهان، چه به عنوان سرگرمی، حرفه ای و چه به عنوان بخشی از رژیم های تناسب اندام، بازی می شود. بازی های مختلف به واسطه محبوبیت هایی که دارند در حال پرطرفدار شدن در سراسر جهان هستد. قوانین و ویژگی های این بازی ها با متد جدید در حال تغییر می باشند و توسط سازمان های بین المللی اداره می شوند.

 

اکثر این ورزش ها در بازی های المپیک ، جایی که کشورهای مختلف از سراسر جهان با یکدیگر رقابت می کنند نیز می باشند. همچنین این ورزش ها منابع سودآوری هستند که درآمد میلیاردها دلار به ویژه در کشورهای توسعه یافته تولید می کنند.

 

۱۰- گلف – ۴۵۰ میلیون هوادار

 

گلف در حدود  ۴۵۰ میلیون طرفدار تخمین زده شده است و نفوذ اصلی آن در اروپای غربی، شرق آسیا و آمریکای شمالی است. گلف در باشگاه های مختلف با ضربه زدن به توپ، در یک دوره مشخص، با حداقل تعداد ممکن ضربه می باشد. ورزش مدرن برای اولین بار در اسکاتلند از جایی که آن را به انگلستان  و بقیه جهان گسترش داد.

 

 ۹- راگبی – ۴۷۵ میلیون هوادار

راگبی دارای مقر اصلی خود در انگلیس و کشورهای مشترک المنافع است و برآورد جهانی هاداران آن از ۴۷۵ میلیون نفر است. پایه و اساس ورزش مدرن راگبی در انگلستان قرون وسطی قرار داشت. از انگلستان، آن را به صورت مستعمرات انگلیسی مانند استرالیا و نیوزیلند گسترش داده شد. این ورزش توسط دو تیم که هر کدام از ۱۵ بازیکن تشکیل  می شوند انجام میشود ؛ کسی که توپ را تا انتهای خط حمل می کنند، می تواند ضربه بزند یا توپ را به هم تیمی خود پاس دهد و در آخر صاحب امتیاز شود.

راگبی
راگبی

۸-  بیس بال – ۵۰۰ میلیون هوادار

بیس بال بالغ بر ۵۰۰ میلیون پیروان جهانی دارد و بالاترین میزان محبوبیت را در ایالات متحده، کارائیب و ژاپن دارد. این ورزش یک ورزش چوب و توپ است که شامل دو تیم که هرکدام از نه بازیکن تشکیل شده است کسی که در ضربات پنالتی شرکت می کنند می تواند امتیاز کسب کند. نسخه های مختلف ورزشی در ایالات متحده پیش از آنکه در قرن نوزدهم محبوبیت ملی به دست آورد، پخش شد. این ورزش از ایالات متحده به سایر نقاط جهان گسترش یافت و به بازی مدرن تبدیل شد.

 

۷- بسکتبال – ۸۲۵ میلیون هوادار

بسکتبال دارای حدود ۸۲۵ میلیون طرفدار در سراسر جهان و یک پایگاه جهانی موثراست. این ورزش توسط دکتر جیمز ناسمیت در سال ۱۸۹۱ در ماساچوست ایالات متحده اختراع شد. او این را به عنوان یک جایگزین برای فوتبال ایجاد کرد، از آنجا که این ورزش می تواند در داخل خانه بازی کنند و فرصت کمتری برای ایجاد حادثه داشته باشند. این ورزش توسط دو تیم هر کدام از پنج بازیکن تشکیل می شود، جایی که هدف این است که توپ را از طریق یک ضربه محکم به ارتفاع ۳ متر از سطح  زمین ببریم.

۶-  تنیس روی میز – ۸۷۵ میلیون هوادار

تنیس روی میز یک بازی جهانی است و حدود ۸۷۵ میلیون بازیکن در سراسر جهان دارد. این ورزش در قرن نوزدهم در انگلستان به عنوان یک نسخه مینیاتوری از تنیس چمن ورزشی آغاز شد. این ورزش به طور گسترده ای به نام “پینگ پونگ” شناخته می شود. این ورزش مدرن شامل دو تیم از بین دو تا چهار بازیکن است، با استفاده از راکت ها، یک توپ سبک وزن را بر روی یک میز سخت قرار می دهد. کشورهای بزرگ جهان در این ورزش عبارتند از کره جنوبی، سوئد و چین.

۵-  والیبال – ۹۰۰ میلیون هوادار

فعالیت اصلی والیبال در اروپای غربی و آمریکای شمالی دیده می شود و این ورزش به صورت جهانی دارای ۹۰۰ میلیون هوادار است. این ورزش توسط ویلیام جی مورگان در سال ۱۸۹۵ در ایالات متحده اختراع شد. او به عنوان مربی بخشی از انجمن مسیحیان جوانان بود و از حرکات بسکتبال، تنیس، هندبال و بیس بال برای ایجاد این بازی قرض گرفته شد. این ورزش در طول سال ها به ورزش مدرن تبدیل شده است، که مشخصه آن دو تیم که هر کدام از ۶ بازیکن است و یک توپ را بر روی یک پارچه توری پرتاب می کنند.

۴- تنیس – ۱ میلیارد هوادار

تنیس بالغ بر ۱ میلیارد نفر طرفداران جهانی است. اعتقاد بر این است که نسخه های مختلف این ورزش توسط مصری ها، رومی ها و یونانیان بازی می شود، اگر چه ورزش مدرن برای اولین بار در فرانسه مورد محبوبیت قرار گرفته است. از فرانسه، آن را به سایر نقاط اروپا و در نهایت به تمام جهان گسترش داد. این ورزش توسط دو تیم که هرکدام از یک یا دو بازیکن تشکیل می شود و با استفاده از راکتهای تنیس، توپ را از بالای تور رد میکنند شامل می شود. امتیازات زمانی کسب می شود که حریف توپ را در زمین خود پاسخ ندهد.

۳- هاکی روی چمن – طرفداران ۲ میلیارد

هاکی روی  چمن بالغ بر ۲ میلیارد نفر طرفدار است و فعالیت اصلی خود را در اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا می بیند. این بازی بیشتر شبیه به فوتبال است به جز اینکه بازیکنان از چوب استفاده می کنند تا توپ را به جای پا نگه دارند. این ورزش به طور گسترده ای در هند، استرالیا و پاکستان بازی می شود که تیم هایشان در این ورزش توانستند به موفقیت برسند.

هاکی روی چمن – طرفداران ۲ میلیارد

۲-  کریکت – ۲٫۵ میلیارد طرفدار

کریکت دارای ۲٫۵ میلیارد نفر طرفدار است و زمینه اصلی آن در کشورهای انگلستان و کشورهای مشترک المنافع است. مهد ورزش در قرن شانزدهم در انگلستان بود و در قرن هجدهم به عنوان ورزش ملی در کشور بود. این ورزش توسط دو تیم که هر کدام از یازده بازیکن تشکیل می شود ، هر تیم تلاش می کند بیشترین امتیاز را کسب کند. این ورزش در کشورهای مانند هند، سریلانکا، بنگلادش، پاکستان و استرالیا محبوبیت زیادی دارد.

کریکت
کریکت

۱- فوتبال – ۴ میلیارد هوادار

فوتبال محبوب ترین ورزش جهان است. برآورد شده است که بیش از نیمی از جمعیت جهان، خود را به عنوان طرفداران فوتبال در نظر می گیرند. این ورزش حدودا ۴٫۰ میلیارد نفر را تحت پوشش قرار می دهد . فوتبال باستان تا اوایل قرن دوم به چین رسیده است. رومی ها، یونانی ها و ژاپنی ها نیز به عنوان اولین بازیکنان موجود در ورزش شناخته شده اند. فوتبال معاصر در انگلستان آغاز شد، جایی که علاقه ی قابل توجهی به خود جلب کرد و به سایر نقاط جهان گسترش یافت. این ورزش در اروپا و آمریکا بیشتر از هر قاره دیگر است. این ورزش توسط دو تیم از یازده بازیکن و دو دروازه گل مشخص شده است. هدف از این ورزش این است که توپ را به دروازه تیم حریف هدایت کند.

بیشتر بخوانید:فوتبال جام ملت های آسیا به روایت آمار

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *