صفحه اصلی / مادر و کودک / بازیهای کودکانه / معرفی بهترین بازی های فکری و اسباب بازیهای آموزشی

معرفی بهترین بازی های فکری و اسباب بازیهای آموزشی

آشنایی با بازیهای فکری و اسباب بازیهای آموزشی هیجان انگیز

بازیهای فکری

بازی با اسباب بازی های آموزشی و فکری چه مزایایی دارد؟

اگر فکر می کنید کودکان فقط برای سرگرم شدن باید بازی کنند، دوباره فکر کنید. از لحظه ای که نوزاد به دنیای کنونی چشم باز می کند بازی کردن او هم آغاز میشود که در واقع نوع بازی نقش مهمی در کمک به رشد مهارت های اجتماعی، زبانی، فیزیکی و شناختی کودک دارد. بازی با اسباب بازی های آموزشی موجب رشد و شکوفایی استعداد آنها خواهد شد ولی در عین حال اجازه دهید بچه ها در انتخاب بازی آزاد باشند.

بازی کردن یک راه عالی برای رشد و توسعه ذهن کودکان است و آنها را برای مواجه شدن با جهان اطراف خود آماده می کند. اگر می خواهید زمان بازی برای کودکتان مفید باشد باید به نوع اسباب بازی آموزشی که انتخاب می کنید و تناسب با سن کودک توجه کنید. البته توجه به سطح کودک هم اهمیت دارد زیرا اگر بیش از توانش از او انتظار داشته باشید موجب می شود کودک سرخورده شده و فکر کند چیزی بلد نیست.

بازی های فکری مبتنی بر منطق

بکار انداختن استدلال منطقی کودکان در سنین پایین، به تقویت هوش و افزایش ظرفیت یادگیری کودکان کمک می کند بازیهایی مانند پازل و بلوک های ساختمانی از جمله این بازیها هستند.

بازی برج جنگا

یک بازی کلاسیک ، ساده و فکری است که توسط لسلی اسکات ساخته شده‌ و به کودکان درس هایی درباره علت و معلول می دهد. همچنین سرگرم کننده است! مناسب برای کودکان بالای ۶ سال است. در این بازی هر بازیکن به صورت دلخواه یکی از قطعات چوبی را انتخاب و با یک دست آن را از جای خود خارج کرده و بر روی برج  قرار می دهد این کار به صورت نوبتی ادامه پیدا می کند ، کسی که باعث ریزش برج شود بازنده بازی است .

پازل اعداد

این پازل به رشد و توسعه مهارت های منطقی کودک شما کمک می کند و برای کودکان سه سال به بالا مناسب است.

بازیهای فکری جهت آشنایی با مهارت های زندگی

برخی اسباب بازیها مهارتهای واقعی زندگی را مد نظر قرار داده و با هدف آماده سازی کودک برای آینده طراحی شده اند.

بازی مونوپولی

بازی مونوپولی (یا روپولی ) یکی از بازیهایی است که کودک را با قوانین داد و ستد ، خرید و فروش املاک و دارایی ها آشنا خواهد کرد. مخصوص کودکان ۸ سال به بالا است. مونوپولی یک بازی فکری کارتی است ، هدف اصلی بازی تصاحب خانه‌ ها و اموال بیشتر است که بهمراه استراتژی مدیریت منابع و مهارت مذاکره باید بدست آید.


شاید این مطلب برایتان مفید باشد…

راهنمای بازی مونوپولی


بازیهای مبتنی بر حل مساله 

حل کردن مسئله، جزو سخت ترین وظیفه های فکری به نظر می رسد، اما از همان ابتدا با اسباب بازیهای صحیح می توانید قدرت حل مساله را در کودکان خود تقویت کنید. این امر باعث می شود آنها در مبارزه با مشکلات در آینده موفق باشند. بازیهای ساختنی و سازه های از پیش طراحی شده از جمله این بازیها هستند که نیمکره چپ مغز کودک را فعال خواهد کرد.

  • لگو

لگو دخترانه

لگو دخترانه علاءالدین از جمله بازیهایی است که برای دختران بالای ۶ سال طراحی شده و  جزو بازیهای ساختنی محسوب می شود. کودک با خلاقیت خود باید قطعات را بهم بچسباند تا نقشه آن کامل شود.

اسباب بازی های دوبعدی سازی

اسباب بازی های دوبعدی سازی به کودکان کمک می کند تا در مورد رنگ ها و اندازه اشیا چیزهایی یاد بگیرند . همچنین برای تقویت عزت نفس و توسعه مغز عالی هستند.

پازل رنگها

این پازل کودک را در شناخت و کشف محیط اطراف خود یاری می کند. شناخت رنگها ، ارتباط بین اشیا ، دسته بندی آنها و همچنین حل مساله از طریق چیدمان کردن از اهداف مهم این مجموعه است.

بازی فکری جهت تقویت حافظه

حافظه یکی از مهمترین مهارت های فکری است که کودک دارد و مستقیما بر تمام فرآیندهای فکری دیگر تاثیر می گذارد. با این حال، حافظه نیز ساده ترین فرایند ذهنی است که می تواند رشد و بهبود یابد. با رشد سنی، کودک بدنبال آشنایی و یادگیری چیزهای جدید است. برخی بازیهای که در تقویت حافظه موثر است عبارتند از:

بازی راز جنگل

این بازی یکی از بازیهای فکری قدیمی است که در تقویت حافظه کودکان موثر است. حتی در پیشگیری از بیماری آلزایمر برای بزرگسالان نیز مفید است. به خاطر سپردن مکان گنج ها و برداشتن به موقع آنها بدون اینکه حریفان متوجه شوند از جمله ویژگیهای این بازی فکری محسوب می شود.

بازیهای مبتنی بر سرعت عمل

در این بازیها سرعت واکنش کودک و زمان بسیار دخیل است. افزایش سرعت واکنش در کودکان موجب افزایش قدرت تصمیم گیری می شود.

بازی تیزبین

در بازی تیزبین بازیکن باید با تیزبینی و سرعت عمل خود بین کارت های بازی، تصاویر مشترک را بیابد و زودتر از بقیه ی بازیکنان نام آن تصاویر را بیان کند تا امتیاز بیشتری جمع آوری کند. افزایش سرعت تشخیص مبتنی بر حافظه دیداری از جمله اهداف این بازی است و برای کودکان بالای ۶ سال مناسب است.

جهت مشاهد انواع بازیهای فکری به ایران بازار مراجعه کنید.

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *