صفحه اصلی / مادر و کودک / بازیهای کودکانه / معرفی چند بازی هیجان انگیز بیرون از خانه برای کودکان

معرفی چند بازی هیجان انگیز بیرون از خانه برای کودکان

تاثیر بازی هیجان انگیز بیرون از خانه برای کودکان

یکی از مهمترین کارهای کودکی بازی کردن است. بازی کردن بیرون از خانه ، بخشی از زندگی دوران کودکی همه محسوب می شود. در گذشته بازی در حیاط خانه ، باغچه ، کوچه ، خیابان و زمینهای بازی مرسوم بود و کودکان لذت کافی از دوران کودکی و نوجوانی خود می بردند. اما کودکان امروزی بویژه در زندگی شهرنشینی قضیه کمی پیچیده تر است. در کوچه هایی که تعداد خانه ها بسیار زیاد است کودکان چطور می توانند توپ بازی و سر و صدا کنند که با اعتراض همسایه ها روبرو نشوند؟ راه حل چیست؟ چه بازیهایی مناسب است؟

به دلیل تغییر سبک زندگی امروزه خیلی از بچه ها در منزل بازی می کنند. بازیهای ویدیویی با کنسول بازی ، بازی رایانه ای ، بازی با تلفنهای همراه و انواع ابزار دیجیتال. این بازیها باعث شدند یک سری موارد در بازی بچه ها کمرنگ تر شود؛ چیزهایی مثل تحرک ، ارتباط با همسالان و خنده های از ته دل. پژوهش های دکتر ناروز عضو هیئت علمی دانشگاه هلند نشان می دهد رشد مغز کودکانی که در طبیعت ماجراجویی می کنند سریعتر از کودکانی است که فقط در منزل بازی می کنند. این کودکان قدرت یادگیری بیشتر و عملکرد بهتری در مدرسه دارند. شادتر هستند، دوستان بیشتری دور و بر آنهاست و همه بچه ها دوست دارند با آنها بازی و معاشرت کنند.

بازیهای بیرون از خانه برای کودکان مزایای زیر را بدنبال خواهد داشت:

 • فعال تر می شوند.
 • کمتر دچار اضافه وزن می گردند.
 • استرس کمتر و هماهنگی حرکتی بهتر دارند.
 • دیدن طبیعت موجب کاهش فشار خون کودک و آرامش او می شود.
 • هوای بیرون از خانه برای کودکان بسیار مفید است. (البته در شهرهایی که هوای پاک دارند)
 • هیجانات کودک تخلیه میشود بخصوص در زندگی آپارتمان نشین امروز

دکتر ناروز به اختلالی با نام ” اختلال نقص طبیعت ” اشاره می کند؛ یعنی آسیب هایی که کودکان به دلیل بازی نکردن در طبیعت با آن روبرو می شوند. بچه هایی که بیشتر در طبیعت بازی می کنند توجه بالاتری دارند و تمرکز بهتری روی مسائل اطراف می کنند.

توصیه هایی به والدین برای بازی کردن کودک بیرون از خانه:

 • خودتان هم با بچه ها بیرون از خانه بازی کنید.

بازی والدین با کوکان بیرون از خانه

بازی کردن با توپ برای کودکان بسیار مفید و علاوه بر لذتی که به کودکان می دهد ارتباط والد و کودک هم قوی تر می شود.

 • اجازه دهید فرزندتان با دوچرخه خود به مدرسه برود.

دوچرخه بچه گانه

اینکار یک فعالیت فیزیکی لذت بخش است و باعث می شود کودک یاد بگیرد از خود محافظت کند و در این زمینه مسئولیت پذیر شود.

 • اجازه دهید فرزندتان با دوستانش پیاده به مدرسه برود.

اینکار باعث می شود زمان بیشتری در کنار دوستان خود باشد و همدیگر را همراهی کنند. البته در دو مورد اخیر باید بعد مسافت را در شهرهای بزرگ در نظر بگیرید.

 • با همسایه های خود در مورد بازی بچه ها صحبت کنید

تا مانند گذشته بچه ها با همسالان خود در ارتباط باشند و از مصاحبت با هم لذت برده و دوران کودکی شیرینی در خاطرات آنها ثبت شود.

 • هرگز نمی توانید قطعا بگویید کودک من باهوش یا بی استعداد است.

زیرا هوش کودکان انواع مختلف دارد مانند هوش کلامی ، هوش طبیعت گرایانه ، هوش حرکتی – جنبشی و اگر کودکی در هوش کلامی ضعیف است ممکن است به هوش حرکتی– جنبشی گرایش داشته باشد.

بعنوان مثال کودکانی که به هوش طبیعت گرایانه تمایل دارند در آینده به مشاغلی مانند پزشکی ، مهندسی کشاورزی و محیط زیست گرایش می یابند و کودکانی که هوش حرکتی – جنبشی دارند به انواع ورزش ها میل پیدا می کنند.

قواعد بازی بیرون از خانه برای والدین :

 • لباس مناسبی برای کودکان انتخاب کنید بخصوص برای دختر بچه ها. برخی والدین بسیار حساس هستند و اجازه نمی دهند کودکشان خاکی و کثیف شود. توصیه می شود لباسهای مناسب بیرون تهیه کنید تا نگران خراب شدن آنها نباشید و اجازه دهید فرزندتان براحتی بازی کند.
 • توجه کافی به کودکان خود داشته باشید (موبایل را کنار بگذارید) و لحظه ای از آنها غافل نشوید. زیرا همانقدر که بازی بیرون از خانه برای کودکان مفید است ممکن است موجب آسیب رسیدن به آنها نیز شود. لازم به ذکر است که دورا دور از آنها مراقبت کنید و ایمنی آنها را فراهم کنید.

از دید روانشناسان، تا قبل از شروع دبستان ۵ محور تحول در کودکان وجود دارد: تحول حرکتی ، تحول شناختی ، تحول اجتماعی ، تحول زبانی و تحول خودیاری.

۱- تحول حرکتی

بازیهای حرکتی به اندازه بازیهای فکری حائز اهمیت است و یکی از گام های مهم تحول شناختی محسوب می شود. بازی های حرکتی مانند دویدن ، پرتاب کردن توپ و سرسره بازی علاوه بر اینکه موجب هماهنگی عصب و عضله ها خواهد شد باعث رشد عصبی کودک نیز می شود. رشد عصبی پایه ای برای رشد شناختی و یادگیری تحصیلی بحساب می آید. اما والدین به اشتباه بچه ها را پای بازی فکری می نشانند.

دویدن کودکان بیرون از خانه

بازی بیرون از خانه باعث می شود والدین صفات فرزند خود را بهتر بشناسند. آیا می تواند در بازیهای گروهی شرکت کند؟ آیا بیش از حد مظلوم نیست؟ آیا توانایی برقراری ارتباط صحیح با همسالان خود دارد؟ به هنگام پاسخ به این سوالات ، تا قبل از ۶ سالگی فرصت دارید مشکلات کودک خود را تشخیص دهید و برای درمان او اقدام کنید.

۲- تحول اجتماعی

قرار گیری کودکان در بازیهای گروهی به شما کمک می کند رفتار آنها را تحلیل کنید. بازیهای گروهی یک کارکرد اجتماعی بی نظیر دارد. کودک در کنار بچه هایی قرار می گیرد که خواهر و برادرش نیستند و حمایت نمی شود. کودک ناچار است با آنها تعامل داشته باشد ، صبر کردن و رعایت نوبت را یاد بگیرد ، شروع کننده دوستی باشد ، قواعدی برای بازی خود بگذارد ، در بازی هدف گذاری کند ، برد و باخت و احساسات مختلف را تجربه کند ، اگر حق او ضایع شد یاد می گیرد چگونه خودش آن را حل کند و در انتها تصمیم گیری را یاد می گیرد.

۳- تحول شناختی

بازی هیجان انگیز بیرون از خانه برای کودکان

بازیهای بیرون از خانه فرصت مناسبی برای آموزش کودک از طریق حواس است؛ یعنی از چیزهایی که در طبیعت وجود دارد باید برای یادگیری کودک استفاده کنید. به او بگویید برگها را لمس و تفاوت آنها را بیان کند، از او بخواهید یک گل متفاوت پیدا کند ، سنگ ها را طبقه بندی کرده و با خود به خانه بیاورید تا با آنها کاردستی درست کنید ، چیزهای جالب اطراف خود را نام ببرد ، رنگ ها را به او یاد بدهید و از طریق تفاوت رنگها فصل ها را به او معرفی کنید. تمام موارد ذکر شده کارکردهای شناختی محسوب می شود و قدرت یادگیری و حل مساله را در کودک افزایش می دهد.

۴- تحول زبانی

تحقیقات نشان می دهد قرار گرفتن کودک در محیط بیرون از خانه و در تعامل با کودکان دیگر ، به رشد گفتار و زبان کودک کمک می کند. کودک با مشاهده و سرمشق گرفتن از رفتار کلامی دیگران به رشد گفتار و زبان خود کمک می کند. برقراری ارتباط اجتماعی یکی از کارکردهای زبان می باشد.

۵- تحول خودیاری

مهارتهای خودیاری در کودک ، به تواناییهای او در انجام اعمال خود به طور مستقل اطلاق می شود. دانستن اینکه بعد از بازی چه کاری باید انجام دهد ، دانستن اینکه چه موقع و به چه نحوی باید از همتای خود طلب یاری کند. در این میان والدین نیز باید به مهارتها و رفتارهایی که در دستیابی به استقلال کودک کمک می کند توجه داشته باشند.

معرفی چند بازی هیجان انگیز بیرون از خانه برای کودکان

در این بخش قصد داریم انواع بازی کودکانه در فضای باز را به شما عزیزان معرفی کنیم.

۱- دوچرخه سواری 

دوچرخه قناری

دوچرخه سواری یک فعالیت فیزیکی لذت بخش و مفرح است که باعث می شود کودک سعی در حفظ تعادل خود داشته باشد. پس از یادگیری تعادل ، حس استقلال در او تقویت می شود.

۲- بازی کردن با انواع توپ

توپ فوتبال

بازی با توپ یک بازی حرکتی – جنبشی فوق العاده است. این بازی هیجانات کودک را تخلیه خواهد کرد. برای بازی با کودکان خارج از خانه توپ هایی که با سن و سال آنها همخوانی داشته باشد خریداری نمایید تا خطری آنها را تهدید نکند و از بازی خود لذت ببرند.

۳- بازی با تاب و سرسره

سرسره 5 پلهسرسره 3 پله

تاب و سرسره یکی از بازیهای پر تحرک برای کودکان بحساب می آید که در پارکها و فضاهای بازی عمومی وجود دارد و همه بزرگترها هم با این اسباب بازی خاطرات شیرین کودکی خود را سپری کرده اند. امروزه شکل و شمایل تاب و سرسره ها فرق کرده اما همان شور و هیجان قبل را دارند. علاوه بر پارک می توانید سرسره و تاب را در منزل یا باغچه نیز داشته باشید.

۴- بازی اسکوتر :

اسکوتر بچه گانهاسکوتر برقی

اسکوتر یک بازی هیجان انگیز بیرون از خانه برای کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان محسوب می شود. اسکوترهای ۳ و ۴ چرخه هستند که مخصوص کودکان است و برخی دیگر که از نوع برقی هستند قابل استفاده برای نوجوانان و بزرگسالان می باشد.

۵- فرستادن کوادکوپتر  و موشک به هوا: 

کوادکوپتر دوربین دار

فرستادن موشک ، هلی کوپتر و امروزه کوادکوپتر به هوا بخصوص در ساحل دریا که به انداه کافی باد می وزد، بسیار لذت بخش و سرشار از هیجان است.

۶- بازی لی لی :

بازی لی لی پارچه ای برای بیرون از خانه

یک بازی نوستالژی است که قبلا به دلیل عدم وجود امکانات روی زمین کشیده می شد و با سنگ بازی می کردند. به جهت کثیف نشدن زمین بهتر است از نوع پارچه ای آن استفاده کنید. 

بیوگرافی سردبیر

One comment

 1. ممنون از مطالب عالی شما تشکر شرکت کیان پارسhttps://kianparsco.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *