صفحه اصلی / ورزش و جوانی / فوتبال جام ملت های آسیا به روایت آمار

فوتبال جام ملت های آسیا به روایت آمار

فوتبال جام ملت های آسیا در یک نگاه

جام ملت های آسیا یک رقابت فوتبالی است که توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) بین کشورهای قاره کهن آسیا برگزار میگردد. قهرمان جام ملت های آسیا ، به رقابت جام کنفدراسیون ها که یکسال پیش از شروع جام جهانی فوتبال در کشور میزبان برگزار میشود راه می یابد.

این جام دومین رقابت قدیمی درون قاره ای پس از Copa America میباشد که از سال ۱۹۵۶ تا ۲۰۰۴ هر چهار سال یکبار برگزار شد، با توجه به همزمانی دوره برگزاری جام ملت های آسیا با المپیک و جام ملت های اروپا ، کنفدراسیون فوتبال آسیا طی تصمیمی دوره بعد از سال ۲۰۰۴ را در سال ۲۰۰۷ و پس از سه سال برگزار نمود تا دوره برگزاری را تغییر دهد و توجهات جهانی بیشتری را به سمت این رقابت معطوف نماید.

از سال ۲۰۰۷ این رقابت ها طبق روال سابق هر چهار سال برگزار میگردد و هفدهمین دوره آن در کشور امارات در حال برگزاری است. در این دوره برای اولین بار تعداد تیمهای فوتبال شرکت کننده از ۱۶ به ۲۴ تیم افزایش یافته است و رقابتهای انتخابی آن برای نخستین بار با بازیهای انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ادغام شد.


شاید این مطلب برایتان مفید باشد…

جدول رقابتهای فوتبال جام ملت های آسیا ۲۰۱۹


قدرتهای اول آسیا سالیان سال بر این جام حکم‌ فرمایی میکردند، تیم‌ های ژاپن و کره‌ جنوبی از شرق و تیمهای ایران و عربستان ‌سعودی از غرب آسیا، همواره در میان یکی از تیم ‌های دیدار پایانی بوده اند. اگرچه تیم‌ های دیگری نیز در این جام موفق بودند از جمله عراق، امارات، کویت و چین.

استرالیا آخرین کشوری است که به این جام اضافه گردیده‌ و سال ۲۰۱۵ قهرمان این رقابتها شد. ژاپن با ۴ دوره قهرمانی پرافتخار ترین تیم این رقابت ها به شمار میرود و پس از آن، ایران و عربستان هر کدام با ۳ قهرمانی و کره جنوبی با ۲ قهرمانی در رده های بعدی قرار دارند. ایران در سه دوره ۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ به صورت متوالی قهرمان این رقابت ها شد.

سایر آمارهای جام ملتهای آسیا

آمار حضور علی دایی در جام ملت های آسیا

  • علی دایی با ۱۴ گل بهترین گلزن تمام ادوار این رقابتها میباشد، همچنین او با ۸ گل زده در سال ۱۹۹۶ رکورد بیشترین گل زده در یک دوره را نیز به خود اختصاص داده است.
  • مهدی مهدوی کیا با ۴ دوره حضور در این رقابت ها به همراه فوتبالیست هایی از امارات و چین بیشترین حضور در این بازیها را تجربه کرده اند.
  • ایران بهمراه تایلند، قطر و امارات کشورهایی هستند که هر کدام ۲ بار میزبان جام ملت های آسیا بودند و از این حیث رکورد دار میباشند.
  • در رده بندی کلی تمام ادوار جام ملت های آسیا، ایران با کسب ۱۲۹ امتیاز از ۶۲ بازی با اختلافی ۱۷ امتیازی نسبت به کره جنوبی در صدر قرار دارد.
  • از لحاظ درصد برد در تمام بازیهای جام ملت های آسیا ، استرالیا تنها با ۴ دوره حضور و ۷۶% برد بهترین عملکرد را داشته و ایران با ۶۰% پیروزی پس از ژاپن و عربستان در رده چهارم قرار دارد.
  • بیشترین حضور در ادوار جام ملتهای آسیا نیز با ۱۴ دوره در اختیار ایران و کره جنوبی میباشد.
  • بر خلاف دیگر کنفدراسیون ها، کنفدراسیون فوتبال آسیا زمان بندی انجام رقابتها را بر اساس شرایط اقلیمی و آب و هوایی کشور میزبان تغییر میدهد. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۷ مسابقات فوتبال جام ملت های آسیا در ماه جولای برگزار شد و هر دو دوره بعد از آن و این دوره را در ژانویه برگزار میکند.
  • در این دوره از رقابتها برای اولین بار از تکنولوژی کمک داور ویدئویی (VAR) برای قضاوت بازیها استفاده خواهد شد.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد…

استفاده از کمک داور ویدیوئی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه


  • یکی از تغییرات بزرگ این دوره نسبت به ادوار گذشته حذف بازی رده بندی برای تعیین جایگاه سوم میباشد.
  • در جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹ برای نخستین بار قانون جدید فیفا مبنی بر اجازه تعویض چهارم در وقت های اضافه انجام خواهد شد.

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *