صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / عید قربان در کشورهای اسلامی

عید قربان در کشورهای اسلامی

آداب و رسوم مسلمانان دنیا در روز عید قربان

 

آداب و رسوم مردم ایران در عید قربان:

 

عید قربان به عنوان یکی از بزرگترین اعیاد اسلا‌می، در مناطق مختلف کشورمان با مراسم و آیین هایی خاص و شکوهی ویژه برگزار می شود. با دقت در نحوه برگزاری این مراسم مشاهده می شود اگرچه مردم هر ناحیه، آداب متفاوتی در این خصوص دارند ولی این مراسم در لایه های عمیق تر شبیه یکدیگر و مطابق با آیین های دیرین و کهن برگزاری عید سعید و عزیز قربان است.

ایرانیان بنا بر رسوم ویژه ‌ای که دارند از مدت ها پیش از روز عید قربان، خود را آماده جشن می کنند و مقدمات این مراسم با خرید حیوان قربانی آغاز می شود. انتخاب حیوان برای قربانی در هر منطقه متناسب با عادت ها و عقاید ویژه همان منطقه است و حیوان قربانی با شرایط خاصی برای زمان ذبح، نگهداری، آماده و آراسته می شود.

ایرانیان قربانی خود را در مناطق مختلفی فدیه می کنند، برخی در اماکن مقدس از جمله امامزاده ها، برخی در خانه های مسکونی و برخی دیگر در میدان‌های اصلی محل زندگی به انجام این عمل معنوی می ‌پردازند. پس از قربانی بنا بر رسم رایج، گوشت قربانی برای تبرک بین مردم همان ناحیه و به ویژه مستمندان توزیع می شود.

قربانی کردن با نیت الهی در بین ایرانیان از ارزش و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و علا‌وه بر به جای آوردن این سنت حسنه در عید قربان، در هنگام برآورده شدن نذرهای خود و یا به دست آوردن موفقیت های مادی در زندگی نیز با قربانی کردن حیوانی حلا‌ل گوشت و تقسیم آن بین همسایه ها و افراد فقیر، به عرض ارادت به ذات احدیت و شکر گذاری به درگاه الهی می پردازند.

عید قربان در عربستان:

 

زائران بیت‌‌الله الحرام جمره عقبه یا جمره بزرگ را که یکی از نمادهای سه ‌‌گانه شیطان است، رمی‌ می ‌کنند. آنان پس از قربانی کردن و حلق (تراشیدن موی سر) از احرام خارج خواهند شد. فردا و پس فردا هم رمی جمرات سه گانه ادامه می ‌یابد. زائران بیت الله الحرام پس از سومین رمی جمرات، سرزمین مقدس منی را به مقصد مکه مکرمه ترک می‌کنند. مراسم حج تمتع با طواف و سعی بین صفا و مروه پایان می ‌یابد.

 

 

 عید سعید قربان در افغانستان:

 

مسلمانان افغانستان صبح روز عید قربان با پوشیدن لباس های نو در حالی که ذکر الله اکبر بر زبان دارند به سوی مساجد حرکت می نمایند تا نماز پرشکوه عید قربان را برگزار کنند. به مناسبت عید سعید قربان همه ساله در افغانستان سه روز تعطیل است.ادای سنت قربانی کردن در عید سعید قربان از مهمترین آداب و رسوم مردم افغانستان است.

مردم مسلمان افغانستان اعیاد اسلامی به ویژه فطر و قربان را با شکوه خاصی برگزار می ‌کنند و در این ایام به دید و بازدید بزرگان و اعضای خانواده خود می ‌روند. رفع کدورت‌ ها از دیگر آداب و رسوم پسندیده افغان ها در ایام عید سعید قربان است.

بزرگان و سرپرستان خانواده های افغان می‌ کوشند در این عید اسلامی برای اعضای خانواده خود لباس نو تهیه کنند. افرادی که برای دید و بازدید به منازل اعضای خانواده و دوستان خود می روند با شیرینی و خشکبار پذیرایی می ‌شوند.

 

 عید سعید قربان در ترکیه:

 

مسلمانان سراسر ترکیه نیز با حضور گسترده در مساجد، نماز این روز فرخنده را به جماعت اقامه می کنند.مسلمانان ترکیه به قربانى کردن اهمیت زیادى می دهند و براساس این سنت حسنه، هر کسى در صورت وسع مالی و نداشتن بدهی، در سه روز از تعطیلات چهار روزه عید قربان، گوسفند، گوساله و شتر ذبح می ‌کند. در روز عرفه که در ترکیه نیمه تعطیل است فرصت خوبی برای زیارت قبور است. در این روز خانواده ها به قبرستان‌ها رفته برای نزدیکان خود دعا می خوانند و سر و دستی به سنگ قبرها می‌کشند و قبور را شستشو می‌دهند.

در عید قربان گاهى هم چند خانواده فامیل یا همسایه، شریکی گاو یا گوساله و حتی شتر خریدارى کرده و قربانى می‌کنند.عید قربان به همراه عید فطر به عنوان دو عید بزرگ ملى و مذهبى در ترکیه با رسوم و آیین هاى ویژه خود نمادى از تعاون، همیارى و احسان در جامعه و در این حال نمادى از اعتقادات عمیق مذهبى مردم این کشور است. مردم ترکیه از هفته ها قبل خود را براى برگزاری هر چه بهتر عید قربان آماده می کنند.

چراغانی کردن مناره مساجد، کوچه و خیابان ها؛ خانه تکانی و پختن غذا و شیرینی های ویژه از اقداماتی است که از روزها قبل از عید در جای جای این کشور اسلامی صورت می گیرد. روز اول عید، مردان خانواده به نماز عید می روند و سپس مشغول ذبح قربانی می‌شوند.

دید و بازدیدهاى فامیل و آشنایان با نزدیکان از رسومات حسنه و رعایت آن از دیدگاه خانواده های ترکیه الزامی است. هر کسى براى دیگرى هدیه اى می خرد و کوچکترها در ملاقات با بزرگترها، دست آنان را بوسیده و عیدى می‌گیرند. به باور مردم ترکیه، دید و بازدیدهاى عید قربان علاوه بر اجر اخروى، موجب یکدلى، همبستگى و تحکیم روابط خانوادگى و انسانى و رفع کدورت ها می‌شود.

روحیه تعاون در ایام عید قربان در جامعه ترکیه به اوج خود می‌رسد و کمک هاى مالى به تنگدستان در این روزهای خاص افزایش می‌یابد. طبق عرف مرسوم دیدار از خانواده هایى که یکى از نزدیکان آنان در فاصله عید فطر و عید قربان فوت کرده است‌، در اولویت برنامه دیدارها قرار دارد.

اتوبوس های درون شهری‌، بزرگراه‌ها و اتوبوس های دریایی با هدف تشویق به صله رحم و تقویت پیوند خانوادگی و دوستی به دستور دولت ترکیه رایگان می‌شود. شهرداری‌ها در برگزاری هر چه صحیح و راحت تر عید قربان از روزها قبل جایگاه های ویژه را برای فروش و ذبح قربانی در نقاط مختلف اختصاص می‌دهند و بازرسی می‌کنند.

تشکل‌ های مدنی و برخی سازمان های دولتی ترکیه برای کمک به مستمندان، کمک های نقدی؛ پوست و امحاء و احشاء قربانی ها جمع آوری می‌کنند. تعطیلات رسمی عید قربان در ترکیه چهار روز و نیم است و دوایر و ادارات دولتی ترکیه نیز تعطیل خواهد بود.

 

عید سعید قربان در اندونزی:

 

میلیون‌ها نفر از مسلمانان اندونزی به مناسبت آغاز جشن عید قربان (عید الاضحی) در مساجد سراسر این کشور حضور می یابند.مسلمانان اندونزی از دیرباز در روز عید قربان ابتدا مراسم نماز را در مساجد برگزار می‌کنند و سپس این روز را با قربانی کردن گاو یا بز و توزیع گوشت میان اقوام، دوستان و فقرا جشن می‌گیرند.این سنت نیکو برای گرامیداشت یاد فداکاری حضرت ابراهیم نبی (ع)  برای ذبح فرزندش اسماعیل در راه خدا، صورت می‌گیرد.

 

مالزی

 

مردم مسلمان مالزی هم با حضور گسترده در مساجد، نماز عید سعید قربان را هرچه باشکوه تر اقامه می کنند. مسلمانان سراسر مالزی در عید قربان، قربانی کردن، این سنت ابراهیمی را پاس می‌دارند.

 

آداب و رسوم مردم مسلمان الجزایر در عید سعید قربان

 

مردم الجزایر همانند سایر مسلمانان جهان اسلام با آداب و رسوم خاص خود از عید سعید قربان استقبال می کنند. عید سعید قربان از اعیادی است که همه مسلمانان آن را گرامی داشته و سعی می کنند با همکاری و همدلی با یکدیگر این ایام را برگزار کنند و یاد و خاطره “ذبح اکبر” پیامبر الهی حضرت ابراهیم(ع) و سربلندی او از امتحان الهی را زنده کنند.

در این روز مسلمانان الجزایر آداب و رسوم خاصی دارند که از آن جمله می توان به خرید لباس های عید برای اعضای خانواده به ویژه کودکان اشاره کرد.

با نزدیک شدن روز عید قربان همه بازارها و مراکز فروش در این کشور به دلیل حضور خریداران ساعات بیشتری باز هستند.مردم این روزها سعی در تامین نیازهای اساسی خود دارند، زیرا بسیاری از اماکن عمومی و فروشگاه ها در ایام عید که عمدتا با سفر برای دیدار با بستگان در سایر شهرها همراه است، تعطیل هستند.

نمازعید نیز از دیگر آداب معنوی این روز است که با حضور گسترده مردم در تمامی مساجد این کشور خوانده می شود و نمازگزاران فرا رسیدن این عید را به یکدیگر تبریک می گویند.

قربانی کردن در این روز نیز از شعائری است که نمی توان آن را ندیده گرفت به ویژه از سوی مسلمانان الجزایری که اهتمام جدی بر این امر دارند به گونه ای که در مناطق مختلف پایتخت و سایر شهرهای این کشور مکان های عرضه گوسفند قربانی ( کبش العید) فعال می شود.

برخی افراد نیز که از توان مالی کافی برای قربانی کردن برخوردار نیستند، با فرد دیگر و به صورت مشارکتی اقدام به قربانی می کنند و حتی با قربانی خود عکس یادگاری می گیرند تا در فرصت های دیگر از آن استفاده کنند.

عیدی دادن به کودکان، صرف شکلات، شیرینی، شربت و توزیع آن در خیابان ها، دیدار از خانواده، اقوام و آشنایان و سپری کردن این روز در باغ ها و بوستان های خارج از شهر از دیگر عاداتی است که مردم الجزایر در این روزها انجام می دهند.

عید قربان مبارک

 

 

 عید سعید قربان در قرقیزستان :

 

نماز عید سعید قربان در قرقیزستان در حالی اقامه می شود که مسلمانان از اوایل بامداد با حضور در مساجد و خیابان‌ها، صف های طولانی تشکیل می دهند. پس از نماز عید، مردم با ذبح گاو و گوسفند، گوشت آن را میان نیازمندان قسمت می کنند. عید سعید قربان در جمهوری قرقیزستان تعطیل رسمی است.

مسلمانان جمهوری قزاقستان نیز با حضور گسترده درمساجد، نماز عید سعید قربان را باشکوه اقامه می کنند .انبوه نمازگزاران در مسجد مرکزی شهر آلماتی از اوایل بامداد با وجود سردی هوا، به علت کمبود جا، نماز را در خیابان های اطراف اقامه می کنند .پس از اقامه نماز، مسلمانان با ذبح گوسفند گوشت قربانی را میان محرومان تقسیم و در این سنت اسلامی شرکت می‌کنند.

 

عید سعید قربان در عراق:

 

در عراق به مناسبت عید قربان و شب عرفه بسیاری از شیعیان به کربلا سفر می‌کنند و در آنجا مراسم ویژه عید قربان را به پا می‌کنند. در روایات برای زیارت امام حسین(ع) در شب دهم ذیحجه و روز عید قربان بسیار توصیه شده و شمار بسیاری از شیعیان در این روز به کربلا سفر می‌کنند. بسیاری از مردم عراق همچنین در شهرهای نجف و کربلا به حرم امام حسین(ع) و امیرالمومنین علی (ع) می‌روند و به عنوان احترام پا به حرم آنها می‌گذارند.

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *