صفحه اصلی / مادر و کودک / پس از زایمان / علل کاهش و افزایش ریزش مو در دوران بارداری و پس از آن

علل کاهش و افزایش ریزش مو در دوران بارداری و پس از آن

علل کاهش ریزش مو در دوران بارداری و افزایش آن پس از بارداری

تغییر در میزان رشد مو و بافت آن در دوران بارداری بسیار شایع است. در واقع تعداد موها افزایش نمی یابد بلکه کمتر می ریزد. در اینجا برخی از دلایل شایع برای افزایش رشد مو در دوران بارداری بیان شده است.

روند طبیعی رشد مو در خانمها

به طور طبیعی ۹۰ تا ۹۵ درصد از موها در فاز رشد هستند در حالی که ۵ تا ۱۰ درصد دیگر در مرحله استراحت قرار دارند.موهایی که در حال استراحت هستند پس از این دوره با شستن یا برس کشیدن میریزد و به جای آنها فولیکول ها، موی جدید می سازند.

هر ماه به طور متوسط ۹۰% موها نیم اینچ رشد می کنند پس از آن به فاز استراحت می روند و فولیکولها، موی جدید می سازند. ریزش ۱۰۰ تار مو در روز برای خانم ها طبیعی است.

آیا بارداری بر کاهش ریزش مو اثرگذار است؟

در سه ماهه اول دوران بارداری به دلیل افزایش ترشح هورمونی با نام آندورژن در بدن، افزایش رشد مو رخ می دهد. مصرف انواع ویتامینها و مکمل­ها در دوران بارداری نیز موجب تغییر در بافت مو می شود. هورمون پروژسترون، در زنان باردار باعث می شود فولیکول های زنده مو پنهان شوند. در نتیجه دوران رشد مو طولانی و مرحله استراحت کوتاه تر میشود که موجب ریزش کمتر شده و پرپشت تر و در عین حال خوش حالت تر به نظر میرسند.

این الگوی رشد موی سریع در سراسر دوران بارداری ادامه می یابد.  شش ماه پس از زایمان الگوی رشد مو به حالت طبیعی خود برمیگردد. اما موها همچنان براق تر از قبل به نظر می رسند.

تمایل به خوردن وعده های غذایی بیشتر در دوران بارداری یک امر طبیعی است. خواب آلودگی در دوران بارداری نیز در کاهش استرس و افزایش رشد مو تاثیر گذار است.

در دوران بارداری، رشد سریع مو در بازوها، پاها و دیگر اعضای بدن می تواند ناخوشایند باشد. تولید بیش از حد آندروژن باعث رشد بیش از حد مو در سایر نقاط بدن نیز می شود. حتی رشد موی زائد در جاهایی مانند صورت، نوک سینه ها و حتی در اطراف شکم نیز اتفاق می افتد.

در این دوران از مواد سفید کننده، کرم های موبر و اپیلاسیون برای از بین بردن موها پرهیز کنید زیرا این مواد جدب خون خواهند شد و برای جنین مضر است. از روش هایی نظیر لیزر و الکترولیز دوری کنید. در اغلب موارد پس از زایمان موها از بین می روند بنابراین کمی تحمل کنید.

همچنین بخوانید: ممنوعیت های دوران بارداری

تغییر در بافت مو در دوران بارداری نیز بسیار رایج است. به عنوان مثال ممکن است کسانی که موهای فر دارند در دوران بارداری موهایشان صاف شود و بالعکس. ممکن است مو خیلی خشک یا چرب شود. حتی تغییر در رنگ مو نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

برخی از خانم ها نیز ممکن است در دوران بارداری ریزش شدید مو را تجربه کنند که کمبود آهن، پروتئین و ید دلایل آن می تواند باشد. همچنین ممکن است موهای خشک و شکننده ای داشته باشند و رنگ مویشان روشن تر از حد معمول شود.

دلایل افزایش ریزش مو پس از زایمان

بارداری و زایمان به میزان زیادی هورمون های بدن را تغییر می دهند. این تغییرات در هورمون ها به نوبه خود موجب تغییرات در رشد مو می شود. همانطور که گفته شد در دوران بارداری، موهای شما در مرحله رشد است. حدود سه ماه پس از زایمان، موهای شما بطور قابل توجهی شروع به ریزش می کند. زیرا کاهش سطح استروژن در خون موجب می شود تعداد موهای بیشتری وارد مرحله استراحت شده، سپس بریزند.

هورمونها در این دوره به حالت قبلی خود برمیگردند و از الگوی قبل از زایمان پیروی می کنند. موهای زائد نیز ۶ ماه پس از زایمان محو میشوند. اما مطمئن باشید که این طبیعی و موقت است و ادامه نخواهد یافت. صبور باشید و به آرامی راههای درمان و مراقبت از موهای خود را بکار گیرید تا رشد طبیعی موهایتان  بازگردد.

رعایت چند نکته برای درمان افزایش ریزش مو پس از بارداری

با موهای خود مهربان باشید

  • اجتناب از محکم بستن مو؛ 

کش ، کلیپس و سایر نگهدارنده های مو که تنگ هستند و موجب کشیده شدن مو شوند، استفاده نکنید. مدلهای شل برای بستن مو انتخاب کنید و موها را محکم بالا نبندید همچنین بازی با موها ، پیچ و تاب دادن آنها عاملی برای ریزش میباشد.

  •  استفاده از شانه دندانه درشت؛

شانه هایی که فاصله دندانه های آنها زیاد است کمک میکند ریزش موها کمتر شود. از طرفی موهای مرطوب شکننده تر از موهای خشک هستند بنابراین از شانه کردن موهای مرطوب بپرهیزید.

  •  مراقب ابزارهای داغ کننده مو باشید؛

هر گونه ابزاری که موجب داغ شدن مو گردد باعث آسیب و افزایش ریزش مو میشود. چنانچه ناچار هستند از سشوار برای خشک کردن مو استفاده کنید آن را روی سردترین حالت ممکن تنظیم کنید.

  • شوینده مناسب موی خود را پیدا کنید؛

شاید مجبور باشید چندین نوع شامپو را امتحان کنید تا محصول مناسب موی خود بیابید. اما هنگام خرید به دنبال محصولاتی بگردید با برچسب حجم دهندگی ، حاوی بیوتین و سیلیکا. شامپوهایی که برچسب conditioning یا intensive conditioners هستند برای موهای شما مناسب نیستند.

  • اجتناب از استرس؛

فشار و استرسهای روحی می تواند ریزش مو را افزایش دهد. البته با وجود کودکی که تازه وارد زندگی شما شده ، کاهش استرس کار دشواری باشد اما همسرتان در این راه می تواند یاری دهنده شما باشد.

  • یک مدل موی جدید امتحان کنید؛

موهای خود را با یک مدل جدید و زیبا کوتاه کنید تا هم برای روحیه خودتان تنوع باشد و به ریزش مویتان هم کمک کند.

  •  رژیم غذایی خود را بازنگری کنید؛

رژیم غذایی خوب می تواند بر سلامت موهای شما تأثیرگذار باشد. دریافت آهن و پروتئین کافی در رژیم غذایی، موجب تقویت موهای شما خواهد شد. منبع سالم آهن غذاهایی مانند گوشت ، سویا، عدس و اسفناج است. سبزیجات و میوه ها هم شامل فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان ها هستند که می تواند به حفظ فولیکول های مو کمک کند.

  • مکملهای حاوی ویتامین B، C، E و روی مصرف کنید.

  • مصرف قرص ضد بارداری را حداقل ۴ هفته پس از زایمان شروع کنید؛

مصرف زود هنگام این قرصها موجب لخته شدن خون یا اختلال در تولید شیر می گردد. البته این قرصها به کاهش ریزش مو کمک می کنند زیرا سطح استروژن بدن را تنظیم می نمایند.

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *