صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / طراحی و تزئین سفره هفت سین ۹۸

طراحی و تزئین سفره هفت سین ۹۸

طراحی و تزئین سفره هفت سین ۹۸

یکی از دغدغه های خانواده های ایرانی با نزدیک شدن سال نو طراحی و تزیین سفره هفت سین است .  هفت سین تنها سفره ای تزیینی از خوراکی ها نیست بلکه سمبل مفاهیمی چون نوزایی، باروری، روشنایی، فراوانی، ثروت و … است که سال جدید به خانه های ما میآید و تا سیزدهم فروردین‌ماه زینت ‌بخش خانه های خانواده‌های‌ ایرانی خواهد بود؛ سفره‌ای از جلوه‌های‌ اصیل ایرانی، که به زیبایی با هنر دست بانوان خوش سلیقه آراسته و تزیین شده است.

شاید برای شما مفید باشد:  نوروزه و هفتسینش

 

انتخاب تم رنگ سفره هفت سین

انتخاب رنگ برای سفره هفت‌سین کاملا سلیقه ای است . اما برای داشتن سفره ای زیبا به اصول طراحی و ترکیب رنگها توجه نمایید . استفاده از ترکیب رنگهای فیروزه ای و طلایی و پارچه های ترمه برای یک تم کلاسیک بسیار زیبا و هنرمندانه است . امروزه با انتخاب یک رنگ برای هر سال توسط شرکت جهانی پنتون ، سفره های هفت سین از شکل سنتی فاصله گرفته و با به کار گیری رنگ سال در ترکیب اجزا و تزئینات به شکلی مدرن و جذاب تغییر کرده است.

بیشتر بخوانید : رنگ سال ۹۸ چه رنگی است ؟

انتخاب ظروف هفت سین

انتخاب ظروف هفت سین یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد . انتخاب ۶ ظرف یک شکل در اندازه یکسان و متناسب با تم سفره هفت سین کار دشواری نیست . برای سفره های کلاسیک معمولا از انواع ظروف سفال در شکلهای گرد ، مکعبی ، تخم مرغی ،  پایه دار و… در رنگهای فیروزه ای ، طلایی ، کاربنی ، زرشکی ، جیگری و قهوه ای استفاده میشود . حال آنکه با تغییر سفره هفت سین به شکل مدرن استفاده از ظروف کریستال مانند جام های شیشه ای پایه بلند و کوتاه ، انواع گوی های بلور ، ظروف کریستال در اشکال مختلف و…  محبوبیت بیشتری پیدا کرده است .

یکی از دغدغه های بانوان خوش سلیقه ، طراحی و تزیین جام ها و ظروف کریستال به شکلی مدرن و منحصر بفرد است . در این مقاله سعی داریم یکی از جدیدترین روشهای تزیین و طراحی ظروف شیشه ای را به شما آموزش دهیم .

 

آموزش تزئین ظروف شیشه ای با جواهر و نگین

 

وسایل مورد نیاز :

  • ظروف شیشه ای بلور
  • نگین متری و مروارید لپه ای در رنگ و سایز دلخواه
  • پنبه و الکل
  • چسب گرم یا چسب مایع
  • گلهای کوچک مصنوعی

مراحل کار :

  • ابتدا باید سطحی که قرار است روی آن نگین ها را بچسبانید کاملاً پاک و خشک کنید . مقداری کمی پنبه را به الکل آغشته کرده و سطح بیرونی ظروف را به دقت تمیز کنید.
  • طراحی مورد نظر خود را ابتدا روی کاغذ ترسیم کنید و جای نگینها و مروارید ها را مشخص کنید.
  • با استفاده از سیم چین نگین های متری را ببرید و کنار بگذارید.
  • مقدار کمی چسب بزنید تکه تکه سنگ متری را بچسبانید و کم کم پیش بروید.  هر تکه را در معرض نور و حرارت لامپ قرار بدهید تا چسب خشک شود.
  • مرواریدهای را به چسب آغشته کنید و با فشار انگشت در جای مناسب محکم کرده و چند ثانیه نگه دارید .

نکته : از انواع روبان ، گلهای کوچک و سنگ ، رنگ ویترای و قلم مو برای کشیدن شاخه و برگ روی جام ها نیز میتوانید استفاده کنید .

بیشتر بخوانید : آموزش تزئین قاب گوشی موبایل

 

 

استفاد از روبان و گلهای تزئینی :

 

 

 

استفاد از مروارید لپه ای و نگین متری :

 

 

 

استفاد از سنگ ، نگین و منجوق تزئینی :

 

 

 

تزئین ظروف گرد و گوی های شیشه ای :

 

تزئین تخم مرغ رنگی هفت سین :

بیشتر بخوانید :آموزش تزئین تخم مرغ رنگی

 

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *