صفحه اصلی / حیوانات خانگی / شرایط لازم برای نگهداری و تربیت گربه پرشین

شرایط لازم برای نگهداری و تربیت گربه پرشین

گربه پرشین یا گربه ایرانی با ظاهری زیبا و دوست داشتنی، یکی از مشهورترین نژادهای گربه با شخصیت آرام و مهربان است که در جهان شناخته شده می باشد. گربه پرشین موهای صاف ، نازک و پرحجمی دارد و به دلیل ویژگی‌های منحصربفردی که دارند نیازمند مراقبت روزانه هستند. هنگامی که نگهداری از گربه پرشین را برعهده می‌گیرید، مسئولیت بیشتری خواهید داشت، زیرا علاوه بر رسیدگی به تغذیه و رعایت رژیم غذایی برای او می بایست نکات بهداشتی و مراقبتی مختلف را برای آنها رعایت کنید تا گربه ای سالم و شاداب در منزل داشته باشید.

مراقبت از مو و سطح بیرونی پوست گربه پرشین 

شانه کردن موی گربه پرشین

۱- شانه زدن مو را از سنین پایین به گربه پرشین یاد بدهید

از وقتی گربه کوچک است باید به شانه شدن موهایش عادت کند. از آنجا که گربه ایرانی موهای پر حجم و بلندی دارد نیازمند مراقبت بصورت روزانه است. و اگر از سن کم عادت نکند وقتی بزرگ می شود دوست ندارد موهایش شانه شود و نگهداری از او سخت می شود چرا که موهای اضافی سطح بدن گربه برای سلامتی افراد منزل مضر است و البته برای خود گربه نیز ضرر دارد.

۲- برای برس کشیدن بدن گربه پرشین از شانه فلزی بزرگ استفاده کنید

از شانه های فلزی که دندانه های ریز و پر حجم دارند استفاده کنید. این نوع شانه ها باعث می شوند پوست بدن گربه نیز ماساژ داده شود. همچنین موهای اضافه ای که بین موهای حیوان بوده جدا میشوند.

از شانه های پلاستیکی استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد الکتریسیته و ایجاد شوک در بدن گربه خواهد شد.
هدف از برس کشیدن، درهم پیچیدگی و گره خوردگی موها و جمع کردن موهای ریخته شده در بین موهای سالم است. 

۳- روش صحیح شانه کردن گربه پرشین را یاد بگیرید

 • ابتدا به آرامی از پشت سر گربه شروع کرده و تا دم گربه ادامه دهید. این کار را به آرامی و در جهت رویش موهای بدن گربه انجام دهید. بخش هایی همچون شکم و بغل گربه پرشین نیاز به توجه بیشتری دارند، زیرا در این نواحی موهای گربه ژولیده تر و گره خورده هست.
 • برای شانه کردن موهای صورت گربه، از شانه های فلزی با دندانه­ی ریز استفاده کنید. گربه پرشین بسیار ظریف و حساس است بنابراین توجه کنید که حتما شانه را از قسمت های حساس صورت مانند چشم، گوش و بینی گربه دور نگهدارید.
  عدم شانه کردن مداوم باعث خواهد شد موهای گربه شما درهم پیچیده و شانه زدن را به کاری سخت تبدیل کند که باعث آسیب به موهای بسیار زیبای گربه پرشین خواهد شد.
 • موهای گربه را حداقل روزی یک بار شانه کنید .

همانطور که می دانید گربه‌ با لیسیدن ، خودش را تمیز می ‌کند. در صورتیکه موهای اضافی روی بدن حیوان زیاد باشد موها وارد ریه گربه شده و تبدیل به یک توده بزرگ در دستگاه گوارش او می شود. البته محصولی با نام خمیر مالت مخصوص گربه در بازار موجود است که با وارد شدن به دستگاه گوارش گربه، موجب دفع توده می گردد.

بعلاوه اگر از موهای گربه بدرستی مراقبت نشود به مکانی برای رشد کک و پشه‌ تبدیل خواهد شد. برای مراقبت هر چه بهتر و ضدعفونی سطح بدن گربه می توانید از اسپری های مخصوص ضدعفونی کننده بدن گربه استفاده کنید.

۴- گربه باید تحت مراقبت یک دامپزشک باشد

هنگام شانه کردن موهای گربه اگر متوجه زخم ، توده ، جوش ، پوسته پوسته شدید گربه را نزد دامپزشک ببرید تا درمان قطعی شود.

مراقبت از دستگاه تنفسی گربه

تمیز کردن بینی گربه پرشین

۱- با نوع بینی گربه پرشین آشنا شوید

گربه ایرانی در مقایسه با سایر گربه ها ، بینی پهن با نوک کوتاه و کوچک دارند. این یک ویژگی نژاد گربه پرشین است که نوک بینی به اندازه یک دکمه است و برجستگی آن در راستای چشم گربه میباشد. سیستم محفظه داخلی دماغ گربه پرشین از غشای مخاطی تشکیل شده که متأسفانه عمل فیلتر کردن و تنفس هوای گرم را از بین می برد، عدم وجود فیلتر طبیعی موجب می شود تنفس گربه صدادار شده و در برابر بروز عفونت مقاومت لازم را نداشته باشد.

۲- بینی گربه را تمیز نگهدارید

بهترین راه حل برای کمک به گربه جهت مبارزه با عفونت های تنفسی ، تمیز نگه داشتن بینی حیوان است. به دلیل کوتاه بودن بینی گربه آریایی ، براحتی مسدود شده و تنفس برای گربه دشوار خواهد بود. از یک پارچه گرم و مرطوب برای تمیز کردن بینی گربه خود استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که کاملا تمیز شده است.  

بینی گربه خود را حداقل یکبار در روز بشویید و اگر به نظرتان می رسد کمی مسدود شده آن را تمیز کنید.

۳- گربه خود را به طور منظم واکسینه کنید

گربه های پرشین مستعد ابتلا به عفونت های تنفسی هستند، زیرا گربه ها معمولا یک لایه دفاعی اضافی در بینی دارند که به حفظ باکتری ها و سایر پاتوژن ها کمک می کند، اما گربه ایرانی این سیستم دفاعی اضافه را ندارد. به همین دلیل، مهم است که بطور منظم به دامپزشک مراجعه کنید و واکسیناسیون گربه را انجام دهید.

گربه های ایرانی نیازمند مراقبت و نظافت مداوم هستند تا از سلامت آنها مطمین شویم. به همین دلیل، قبل از پرورش یک گربه با مسائل تنفسی و سایر مواردی که می تواند به سلامت حیوان لطمه بزند ، آشنا شوید.

مراقبت از چشم گربه پرشین

نگهداری از چشم گربه پرشین

۱- آگاه باشید که گربه ایرانی به دلیل ساختار چهره دچار برخی مشکلات چشمی می گردد

صورت گرد و بزرگ همراه با چشمان درشت، ظاهری دلنشین و زیبا به آنها بخشیده است. اما متاسفانه، ویژگی هایی که آنها را جذاب می کند نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. چشم همه گربه ها مایع اشک تولید می کند (میزان اشک به نوع گربه و فصل وابسته است) که موجب می شود سطح چشم آنها مرطوب و قرنیه سالمی داشته باشند. این مایع باید از طریق مجرای اشک در هر چشم تخلیه شود ولی بینی کوتاه گربه پرشین نمی تواند به طور موثر اشک را تخلیه کند.

۲- اشک های اضافه را بوسیله دستمال نرم تمیز کنید

برای تمیز کردن اشک اضافه چشمهای گربه ایرانی، ابتدا یک دستمال نرم و مرطوب را زیر مجرای اشک و گوشه داخلی چشم گربه قرار دهید و به آرامی ترشحات جمع شده در زیر و اطراف چشم را تمیز نمایید. سپس با یک دستمال نرم خشک جداگانه اطراف چشم را تمیز کنید. برای هر چشم از دستمال جدا استفاده کنید تا از انتقال میکرو ارگانیسم‌ها و خاک‌ها از یک چشم به چشم دیگری جلوگیری کنید.

چشمان گربه حداقل روزی یکبار باید تمیز شود، اگر ترشح اشک زیاد باشد دو بار در روز هم ممکن است لازم باشد. در صورتیکه ترشحات چشم تمیز نشود ، انباشته شده و خشک می شود که جدا کردن مواد خشک شده موجب خراشیدگی و ایجاد زخم در صورت گربه خواهد شد.

۳- ترشح قهوه ای چشم گربه چیست؟

ممکن است تعجب کنید که چرا ترشحات چشم گربه قهوه ای شده است! ماده شیمیایی با نام پورفیرین در مایع چشم گربه یافت می شود که وقتی در معرض هوا قرار می گیرد اکسید شده و رنگ زرد مایل به قهوه ای می گیرد.

این همان فرآیندی است که در سیب اتفاق می افتد وقتی آن را برش زده اید.

سعی کنید این ترشحات روی خز اطراف چشم گربه نریزد. یک روش تمیز کردن همانند بالا استفاده از دستمال مرطوب است. همچنین می توانید با مقدار کمی اسید بوریک مایع ، اطراف چشم را شستشو داده و سپس با یک پنبه خیس شده با آب گرم ، مواد اسیدی اطراف چشم را حذف کنید. دو بار در روز این کار را انجام دهید.

مراقبت از گوش گربه پرشین 

مراقبت از گوش گربه پرشین

۱- هفته ای یک بار گوش گربه پرشین را تمیز کنید

گوش همه گربه ها جرم تولید می کند، گربه های پرشین هم از این قاعده مستثنی نیستند. هفته ای ۱ بار سطح خارجی و شیارهای گوش گربه را با دستمال مرطوب و گوش پاک کن تمیز کنید تا از ایجاد قارچ ، عفونت و باکتریهای مضر جلوگیری شود.

۲- مراقبت از پنجه و ناخن‌های گربه پرشین

گربه های نژاد پرشین اگر چه ناخن دارند اما به این دلیل که ذاتا آرام هستند قدرت دفاعی ضعیفی دارند و نباید به تنهایی از منزل خارج شوند. ولی به هر حال آنها هم ماجراجو هستند و دوست دارند به باغچه حیاط منزل سری بزنند. بیرون رفتن و بازی کردن موجب می شود ناخن های گربه ، محلی برای تجمع میکروب و باکتری شود. بنابراین لازم است هر دو هفته یکبار و قبل از حمام کردن گربه ، ناخن حیوان را کوتاه کنید.

انواع بیماری و سایر عوامل موثر در سلامت گربه پرشین

۱- به علائم بیماری در گربه توجه کنید

گربه پرشین به خاطر کم تحرکی و آرام بودنشان رشد خوبی دارند و ظاهر منحصر بفردی پیدا می کنند. اما به صورت ژنتیک مستعد برخی بیماری ها هستند که شما نقشی در آنها نخواهید داشت. فقط تنها کاری که می توانید بکنید آن است که علائم و نشانه های بیماری را بدانید و برای درمان هر چه سریعتر آن اقدام کنید.

۲- مراقب بیماریهای کلیوی گربه موسوم به PKD باشید

در این بیماری که نارسایی ژنتیکی بحساب می آید، کیست در بافت کلیه ایجاد می شود و با گذر زمان بزرگ می شود. تعداد و میزان رشد کیست در نژادهای مختلف متفاوت است. وقتی بیماری را تشخیص دادید باید به دامپزشک مراجعه کنید تا با تجویز داروهای مخصوص مهار شود. علائم این بیماری عبارتند از:

 • نوشیدن بیش از حد مایعات
 • کاهش اشتها
 • بی حالی
 • کاهش وزن
 • استفراغ

۳- علائم بیماری قلبی هیپرتروفی را بشناسید

این بیماری باعث می شود دیواره قلب ضخیم شده و توانایی قلب برای پمپ کردن خون به سراسر بدن کاهش می یابد. خوشبختانه، داروهایی مانند دیورتیک ها و مهارکننده های ACE وجود دارد که می تواند حجم کاری را در قلب کاهش دهد و طول عمر را افزایش دهد. نشانه هایی که حیوان خانگی شما بیماری قلبی دارد مبهم و غیر اختصاصی است. با این حال، برخی موارد عبارتند از:

 • ناتوانی در انجام ورزش و بازی
 • خوابیدن بیش از حد نرمال
 • عدم علاقه به غذا یا مراقبت از خود (لیسیدن خود)
 • تنفس کم عمق و تنفس از دهان باز

۴- به مشکلات شبکیه چشم گربه (PRA) توجه کنید

این بیماری یک تهدید ژنتیک برای شبکیه چشم گربه است که در نهایت منجر به نابینایی می شود. اگرچه ابتلا به این بیماری نارحت کننده و غم انگیز است اما گربه کور بودن خود را با تقویت حس لامسه و شنوایی تقویت می کند. اگر گربه تان  کور شده ، حیوان را از منزل خارج نکنید و دکوراسیون منزل را هم تغییر ندهید تا گربه بر اساس همان ذهنیت قبلی خود حرکت کند. علائم بیماری شامل:

 • برخورد با اشیایی که در مسیر گربه هستند
 • مردمک چشم گربه ثابت است ، در برابر نور عکس العملی نشان نمیدهد. و بزرگ و سیاه باقی می ماند.

رژیم غذایی گربه پرشین 

با توجه به شیوه زندگی آرام و کم تحرک، وزن گربه‌های پرشین به راحتی افزایش می‌یابد، که می تواند به مشکلات قلبی و علایم ادراری منجر شود. بنابراین، بسیار مهم است که گربه پرشین شما یک رژیم متعادل را دنبال کند.


شاید این مطلب برایتان مفید باشد…

چیزهایی که باید در مورد تهیه غذای گربه خانگی بدانید

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *