صفحه اصلی / مادر و کودک / قبل از بارداری / شانس بارداری در سن بالای ۳۵ سال چقدر است؟

شانس بارداری در سن بالای ۳۵ سال چقدر است؟

شانس بارداری در سن بالای ۳۵ سال چقدر است؟

بارداری در سن بالای 35 سال و کودک زیبا

شما آمادگی داشتن یک کودک زیبا و دوست داشتنی دارید اما اگر بیش از ۳۵ سال داشته باشید، ممکن است نگران باشید که شانس خود را برای مادر شدن از دست داده اید! ولی نگران نباشید، می توانید در پایان ۳۰ سالگی یا حتی در ۴۰ سالگی ، یک مادر باشید. اما ممکن است بارداری شما به راحتی یک شخص ۲۰ ساله نباشد. امروزه اغلب متخصصین مراقبت های بارداری، معتقدند وضعیت سلامت مادر نقش تعیین کننده ای در بارداری راحت دارد. اگر قبلا سابقه بیماری داشتید، در دوران بارداری تاثیر گذار است. بعنوان مثال یک زن بین ۳۵ تا ۳۹ سال سالم کمتر دچار مشکلات ناشی از بارداری میشود تا یک زن ۲۰ ساله ای که مثلا سابقه دیابت یا یک بیماری مزمن دارد. در واقع بیشتر از اینکه سن شخص بر بارداری تاثیرگذار باشد سالم بودن و تناسب وزنی وی موثر خواهد بود.

توصیه: اگر بارداری در سن بالای ۳۵ سال را تجربه می کنید و می خواهید بارداری خوبی داشته باشید، بطور منظم ورزش کنید.

شانس مادران مسن تر و تاثیر آن بر باروری

بدون شک وقتی جوانتر باشید، باردار شدن آسان تر است و بارداری راحت تری خواهید داشت. هر نوزاد دختر در بدو تولد با تعداد محدودی تخمک در تخمدان متولد می شود که با هر چرخه قاعدگی حداقل یکی از آنها از بین میرود. همچنین کیفیت تخمک ها نیز کاهش می یابد.

آخرین سن بارداری زنان چقدر است؟

آلن کپمن، مدیر بخش غدد درون ریز و ناباروری بیمارستان Mount Sinai در نیویورک می گوید: یک زن در ۲۰ سالگی ، ۲۰ درصد احتمال باردار شدن در یک دوره قاعدگی را دارد. اواسط ۳۰ سالگی، شانس او ​​حدود ۱۵٪ در هر دوره است. در سن ۴۰ سالگی، به ۱۰ درصد کاهش یافته و سن ۴۵ سالگی، در حدود ۳ درصد احتمال بارداری در طی هر دوره قاعدگی دارند.

نکته: بهترین سن بارداری بین ۲۰ تا ۲۵ سال است.

دکتر شاناهان نویسنده کتاب راهنمای بارداری بیش از ۳۵ هفته به هفته، می گوید: “وقتی شما بزرگتر میشوید، برای باردار شدن باید کمی بیشتر تلاش کنید و ممکن است طول بکشد تا باردار شوید.” “هنگامی که شما ۲۵ ساله هستید و می خواهید باردار شوید، ممکن است ۲ تا ۳ ماه طول بکشد. اما شانس بارداری در سن بالای ۳۵ سال ، ممکن است ۶ تا ۹ ماه باشد و شخص ۴۵ ساله نیز باید به متخصص ناباروری مراجعه نماید.

آیا سن پدر در باروری تاثیرگذار است؟

طبق نظر پزشکان سن پدر تاثیر چندانی در باروری نخواهد داشت. اما در سنین بالای ۴۰ سال ممکن است بر کیفیت جنین و بروز برخی بیماریها مانند سندروم داون تاثیرگذار باشد.

زمان مناسب برای مقاربت چه زمانی است؟

پزشکان می گویند بهترین زمان برای ساختن یک نوزاد، انجام مقاربت چند روز قبل از تخمک گذاری است، حال این سوال پیش می آید که زمان تخمک گذاری چه موقع است؟

افرادی که بالای ۳۵ سال دارند ممکن است به آگاهی بیشتری برای باردار شدن نیاز داشته باشند. کیت پیش بینی تخمک گذاری یا کیت باروری ، تست FSH هورمون را انجام می دهد. این تست به شما کمک میکند تا بفهمید تخمدان ها چه موقع تخمک را آزاد میکنند. این کیت ها را می توانید از داروخانه خریداری کنید.

دکتر شاناهان می گوید: “وقت تلف نکنید.” “اگر یک سال صبر کنید، تعداد تخمک های امسال در مقایسه با سال بعد کمتر و ارزش آنها نیز پایین تر می آید.” بنابراین اگر بیش از ۳۵ سال سن دارید و ۶ ماه است برای بارداری تلاش میکنید ولی باردار نشدید، بدون فوت وقت به یک متخصص ناباروری مراجعه کنید.

راهنمای باروری

هنگامی که شما به یک متخصص ناباروری مراجعه می کنید، تخمدان ها و لوله های فالوپ ، همراه با اسپرم پدر بررسی می شود تا دلیل مشکل را مشخص کند. سپس، متخصص روش درمانی مورد نیاز شما را دنبال می کند که ممکن است شامل درمان برخی مشکلات سلامتی مانند فیبروئید رحم یا انسداد لوله های فالوپ باشد. ممکن است لازم باشد وزن خود را کاهش یا افزایش دهید و یا داروهایی تجویز کند که عمل تخمک گذاری را تسریع میبخشند.

لقاح آزمایشگاهی: (: In-vitro fertilization IVF)

اگر نهایت تلاشتان را کردید ولی باردار نشدید، آخرین راهکاری که برای بارداری در سن بالای ۳۵ سال پیشنهاد میشود ترکیب اسپرم و تخمک در آزمایشگاه می باشد. الیته این راهکار نیز همیشه نتایج مثبت بدنبال نخواهد داشت.

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *