صفحه اصلی / دنیای دیجیتال / آیا استفاده از شارژر فندکی به باتری موبایل آسیب می رساند؟

آیا استفاده از شارژر فندکی به باتری موبایل آسیب می رساند؟

آیا استفاده از شارژر فندکی ماشین به گوشی آسیب می رساند

اخیرا شنیده شده که شارژر فندکی ماشین به باتری موبایل آسیب می رساند. حال این سوال وجود دارد که آیا این صحبت صحت دارد؟

در این مقاله ابتدا تاثیر شارژر فندکی بر باتری موبایل و سپس تاثیر آن را بر باتری ماشین بررسی خواهیم کرد.

میزان تاثیر شارژر فندکی بر باتری موبایل:

مضر بودن یک شارژر فندکی برای باتری موبایل کمی حقیقت دارد. اما هنگام شارژ موبایل با یک شارژر فندکی ، دو فاکتور مهم باید در نظر گرفته شود:

  • ولتاژ ورودی به باتری موبایل ثابت و بدون نوسان باشد

  • شارژر فندکی مجهز به سنسور تشخیص فول شارژ شدن باتری باشد

ولتاژ ورودی ثابت : خودروهایی قدیمی کمتر قابل اعتماد هستند و نوسانات ولتاژ در آنها رایج است اما امروزه سیستم خودروها پایدارتر و قابل اعتمادتر هستند. چیزی که باید به آن توجه داشت این است که معمولا هنگام استارت زدن بیشترین نوسان ولتاژ رخ می دهد زیرا برای روشن شدن صدها آمپر از قدرت باتری جذب می شود.

نوسان برق در این حالت ممکن است به باتری گوشی آسیب برساند، پس بهتر است گوشی و شارژر فندکی را از فندک خودرو جدا کنید.

مجهز بودن به سنسور تشخیص تکمیل شارژ : شارژرهای امروزی نوعی تراشه هوشمند دارند که می تواند جریان ورودی را اندازه گیری کند و وقتی باتری بطور کامل شارژ شد بمنظور جلوگیری از ورود شارژ اضافه و فرسودگی احتمالی، ولتاژ ورودی را تغییر می دهد.

اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که ارزان بودن کالا را فدای کیفیت نکنید و شارژری خریداری کنید که استاندارد باشد، همچنین بدانید که به هر حال همه باتری ها عمر مشخصی دارند و پس از فرا رسیدن آن زمان دیگر نباید انتظار داشته باشید درست کار کند یا فکر کنید بخاطر استفاده از شارژر فندکی ، باتری شما خراب شده است.

همه موارد گفته شده بالا با فرض اینکه شما از گوشی خود بخوبی مراقبت کنید، صادق است مثلا اگر در تابستان موبایل را در ماشین و پشت پنجره در معرض مستقیم نور آفتاب قرار دادید یا درون داشبورد گذاشتید و فراموش کردید، مطمئن باشید خراب شدن باتری ارتباطی با شارژر ندارد و خودتان کم کاری کرده اید.

میزان تاثیر شارژر فندکی بر باتری ماشین:

شارژرهای USB که به درگاه ۱۲ ولتی برق ماشین متصل می شوند، به باتری ماشین آسیبی وارد نمی کنند زیرا میزان برق دریافتی آنها بسیار کمتر از ظرفیت باتری اتومبیل می باشد. یک باتری اتومبیل ۴۰ آمپر بر ساعت ظرفیت دارد در حالیکه درگاه فندکی ۱۲ میلی آمپر مصرف می کند.

برخی خودروها هم هستند که حتی وقتی ماشین خاموش است و شارژر فندکی متصل، همچنان از برق ماشین استفاده می شود. اما همانطور که گفته شد میزان برق مصرفی آن بسیار کم است و جای نگرانی برای خراب شدن باتری خودرو وجود ندارد.

چنانچه می خواهید کاملا مطمئن باشید فقط هنگام روشن بودن ماشین، شارژر فندکی را متصل کنید و در سایر مواقع آن را از مکان مورد نظر خارج کنید.

موارد مصرف شارژر یو اس بی یا فندکی :

تا جایی که ممکن است موبایلتان را در منزل یا محل کار با شارژر اصلی خودش و با برق شهری شارژ نمایید.

فقط زمانی که ناچار هستید و راهی به جایی ندارید مثلا در مسافرت هستید یا در ترافیک گیر افتاده اید و موبایلتان خاموش شده است از شارژر فندکی استفاده کنید.  

اگر شخصی هستید که در طول روز زیاد از موبایل استفاده می کنید لازم است قبل از خرید شارژر فندکی چند نکته در نظر بگیرید:

  • موبایلی انتخاب کنید که ظرفیت باتری آن زیاد باشد
  • اگر ظرفیت موبایلتان بالاست ولی از خرید آن دو سه سالی می گذرد و میزان نگهداشتن باتری آن کاهش یافته می توانید پاوربانک تهیه کنید.

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *