صفحه اصلی / زیبایی و سلامت / روش های مراقبت از مو

روش های مراقبت از مو

روش های مراقبت از مو

هر مویی به طور طبیعی سالم و زیباست، ولی فعالیت‌های روزمره، آلودگی‌ها، استرس‌ها و پرتوهای ماورا بنفش نور خورشید (از طریق ایجاد رادیکال‌های آزاد) موجب تخریب ساختمان مو و مخصوصا ریشه موها می ‌شوند.

سلامت، درخشندگی و زیبایی مو از حمام شروع میشود. حتی اگر احساس کنید موی شما مرده باز هم باید از آن مراقبت کنید. اینجاست که شستشوی منظم و صحیح پوست سر در حمام اهمیت می یابد.

روش صحیح شستشوی پوست و موی سر

 

شست و شوی مو

۱-در حمام موها را کاملا خیس کنید

۲- مقدار کمی شامپو روی پوست سر بریزید

برای موهای متوسط به اندازه یک سکه کوچک شامپو بردارید ولی برای موهای بلند کمی بیشتر لازم است. برخی افراد عادت دارند حجم زیادی شامپو روی مو می ریزند. استفاده بی رویه از مواد شوینده موجب آسیب رسیدن به مو میشود.

۳- شامپو را روی پوست سر ماساژ دهید

هدف از شستن سر، شستن پوست کف سر می باشد بنابراین سعی نکنید همه موها را بالای سر جمع کنید و شامپو بزنید. همچنین لزومی ندارد نوک موها را به شامپو آغشته کنید و چنگ بزنید زیرا آب شامپو هنگام شستن به نوک تارهای مو رسیده و به اندازه کافی تمیز میشود.

حالا پوست سر را با ملایمت ماساژ دهید. ماساژ پوست سر حین شامپو زدن، به گردش خون بهتر کمک می کند. لطفا از چنگ زدن افراطی موها و پوست سر پرهیز کنید.

۴- موها را بخوبی آبکشی نمایید

آب دوش را اندکی خنک کنید (ولرم). زیرا آب داغ چربی و رطوبت موها را از بین می برد و باعث کدر شدن و از بین رفتن درخشندگی موها میشود. آب داغ به موهای خشک بیشتر آسیب می رساند.

آبکشی را تا وقتی که هیچ حبابی از موها پایین نیاید یا مو لیز نباشد ادامه دهید.

۵- در صورت نیاز از نرم کننده استفاده کنید

ابتدا یک نرم کننده خوب و باکیفیت بخرید. قبل از استفاده از نرم کننده ، آب اضافی موها را با دست یا حوله بگیرید زیرا خیس بودن بیش از حد مو، موجب میشود ظرفیتی برای دریافت سایر مواد نداشته باشد.

ساقه مو را با مقدار کمی نرم کننده ماساژ دهید؛ دقت داشته باشید مواد نرم کننده نباید به ریشه مو برسد. سپس موها را با آب کاملا بشویید.

نکته: هرگز برای شستن نرم کننده از شامپو استفاده نکنید، هرگز نرم کننده را به ریشه مو و کف سر نزنید زیرا موجب زودتر چرب شدن آن میشود.

چه کسانی برای لطافت و درخشندگی موهایشان به نرم کننده مو نیاز دارند؟

اگر موهای مجعد و ضخیم دارید استفاده از نرم کننده توصیه می شود. موهای رنگ شده و آسیب دیده هم پس از حمام خشک و شکننده بنظر میرسند بنابراین یک نرم کننده خوب مخصوص موهای رنگ شده یا آسیب دیده می تواند به درخشان و زیباتر نشان دادن موهای شما کمک کند.

۶- موی خود را با حوله خشک کنید

موهایتان را دست کم ۱۵ دقیقه در حوله بپیچید تا آب موها گرفته شده و خیسی اولیه را نداشته باشد. حوله را روی سر نکشید، سعی کنید مو را به قسمتهای کوچک تقسیم کنید و لای حوله به آرامی فشار دهید.

۷- با یک شانه دندانه درشت موها را شانه کنید.

در این مرحله بدلیل مرطوب بودن مو باید از شانه استفاده کنید. برس موجب شکننده شدن و ریزش بیشتر مو میگردد. با استفاده از یک شانه دندانه درشت ابتدا نوک مو و ساقه آن را مهربانانه صاف کنید، سپس به قسمت های بالاتر بروید. به این ترتیب مو از ریشه کنده نمیشود.

۸- تا جایی که می توانید اجازه دهید موها با هوای طبیعی خشک شوند

استفاده از خشک کننده های مو مانند سشوار و حالت دهنده هایی مثل اتو مو ، بابلیس و فرکننده مو موجب آسیب رسیدن به مو میگردد.

در عین حال اگر موارد زیر را رعایت کنید، استفاده از سشوار مانعی ندارد:

سشوار به موهای خیس نکشید

سشوار را روی حرارت پایین قرار دهید

سشوار را با فاصله ۱۰ سانتی متری از موها نگه دارید

دهانه سشوار را به مو نچسبانید

بطور مرتب سشوار را حرکت دهید تا حرارت در یک جا متمرکز نشود

استفاده از ابزارهای حرارتی بالا نیز چنانچه به ندرت اتفاق بیافتد مشکلی بوجود نمی آورد. اما اگر عادت دارید موهایتان همیشه آراسته و حالت دار باشد از ابزارهایی مانند نی یا چنگال برای فر کردن مویتان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: روشهای مختلف فر کردن مو بدون ایجاد آسیب به مو

 

مراقبت مو

چند نکته:

موهایتان را حداکثر دو تا سه بار در هفته بشویید. از شستن روزانه مو با شامپو جدا خودداری کنید. حتی اگر دوست دارید روزانه حمام کنید حتی الامکان موی خود را با شامپو نشویید.

اگر پوست سر شما خارش، خشک و پوسته پوسته شده باشد، ممکن است هنگام شستشو تمام شامپو را بخوبی از پوست سر خارج نکرده اید یا شوره سر دارید.

علائم شوره زمانی است که سر خود را می خراشید ، پوسته های سر روی لباس میریزد. نمایش پوسته ها روی لباس تیره جلوه خوبی ندارد. جهت درمان شوره سر از روغن استفاده نکنید بلکه باید به پزشک مراجعه کنید تا شامپوی مخصوص شوره برای شما تجویز نماید.

موهای رنگ شده را بیش از حد نشویید زیرا موجب کدر شدن آن میگردد.

روزی دو بار موها را به روش صحیح حدود یک دقیقه برس بزنید

برس خود را حداقل ماهی یکبار با آب گرم و شامپو یا جوش شیرین بشویید.

چه چیزهایی به مو آسیب میرساند و باعث خشکی مو میشود؟

 

– نور خورشید : قرار گرفتن مو در معرض مستقیم نور خورشید باعث خشکی و دهیدراته شدن مو می شود به خصوص وقتی مو ها رنگ شده باشد

– مواد شیمیایی موجود در استخرها مانند کلر : همانطور که می دانید برای وارد شدن به استخر حتما باید کلاه بپوشید، وجود کلر موجود در آب استخر باعث خشکی مو میشود. حتی پس از شنا کردن هم باید حتما موهای خود را بشویید

– استفاده از مواد آرایشی مو : مواد فرکننده مو ، مواد گلت یا رنگ موهایی که با رنگ موی خودتان تفاوت رنگ زیاد دارند (بعنوان مثال رنگ موی خودتان مشکی است و از رنگ بلوند استفاده می کنید) موجب خشک شدن مو میشوند.

– استفاده از ابزارهای حالت دهنده مثل اتو مو ، بابلیس و فرکننده مو : استفاده زیاد از این ابزارها موجب آسیب رسیدن به مو و خشکی آن میگردد، بویژه اگر موهای شما مستعد شکنندگی باشد.

یکی از نشانه موی مرده ، موخوره است. وقتی نوک تار مو به دو قسمت تقسیم شده یعنی موی شما مرده و تنها راه مقابله با آن کوتاه کردن مو میباشد.

چه مواقعی موها بیشتر خشک می شوند؟

هنگام ورزش کردن ، عرقی که روی موها می نشیند موجب از بین رفتن رطوبت مو و خشک شدن آن میشود. راهکار جلوگیری از خشک شدن مو پس از ورزش این است که قبل از رفتن به باشگاه، ساقه مو را به نرم کننده آغشته کنید. هنگام حمام بعد از ورزش هم موها را فقط با آب بشویید (شامپو استفاده نکنید).  به این ترتیب مو هیدراته و درخشنده می ماند.

درمان خانگی خشکی مو

 

خشکی مو

۱-درمان با تخم مرغ

تخم مرغ بعنوان یک نرم کننده خانگی مو استفاده میشود. اگر موهای خشک و شکننده ای دارید، سفیده تخم مرغ یک هیدراته کننده خوب مو میباشد. نصف فنجان سفیده تخم مرغ یا مخلوط زرده و سفیده را روی موهای تمیز سر بمالید و پس از ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

امتحان کنید و تغییرات را ببینید.

۲- درمان با جوش شیرین

یکی از راههای داشتن موهای زیبا، جوش شیرین است. ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کرده و پس از شامپو زدن، موها را با این مخلوط شستشو دهید و اجازه دهید ۵ دقیقه روی مویتان باقی بماند سپس شستشوی نهایی را انجام دهید.

این مخلوط کمک می کند شامپوی اضافی و سایر مواد روی مو از بین برود.

۳- درخشنده کردن مو با عسل

یک فنجان شامپوی نرم کننده را با ۲ الی ۳ قاشق عسل مخلوط کرده و روی ساقه مو اعمال نمایید. پس از ۳۰ دقیقه آن را بشویید. این مخلوط موجب درخشندگی لایه بیرونی تار موهایتان می شود.

۴- پر پشت شدن مو با سرکه سیب

نسبت ۱ به ۱ آب ولرم و سرکه سیب مخلوط کنید، مخلوط را روی موهای خود ریخته و پس از ۵ دقیقه آبکشی نمایید.

۵- ساخت نرم کننده مو با تخم مرغ و ماست

یک نرم کننده سرشار از پروتئین بسازید، تخم مرغ و ماست را مخلوط کرده و آن را به پوست سر بمالید. ۵ یا ۱۰ دقیقه بعد کاملا شستشو دهید.

 

تغذیه مناسب برای داشتن موهای سالم

 

تغذیه مو

گروههای غذایی که باید مصرف کنید تا موهای سالم داشته باشید عبارتند از :

-پروتئین: حبوبات ، لبنیات و غلات حاوی پروتئین هستند

– ویتامین های خانواده B : مواد غذایی مانند آووکادو، چغندر، پرتقال، کلم بروکلی، اسفناج، نخود فرنگی، سویا، نخود، عدس و بوقلمون، گل کلم، هویج، موز، غلات، مخمر، آرد سویا، جگر و ماهی سالمون ، نخود، موز، عدس، گوشت ، مرغ و ماهی سالمون، زرده تخم مرغ و پنیر حاوی ویتامین های B6، B12، فولات و بیوتین هستند.

– ویتامین C : میوه ها و سبزیهایی که برگ سبز دارند حاوی ویتامین C هستند.

– امگا ۳ : ماهی و انواع مغزها حاوی امگا ۳ هستند. مانند گردو، سویا، دانه کتان ، ماهی شیر، قزل و سالمون

– مس و روی: مواد غذایی غنی از روی شامل پروتئین های حیوانی، بادام زمینی، تخم کدو، نخود ، گندم میباشد. مواد غذایی غنی از مس شامل جگر، آووکادو، موز، سیر، حبوبات، قارچ، مغز ها، دانه ها، سیب زمینی، آلو میشود.

– نوشیدن آب را فراموش نکنید

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *