روز معلم مبارک !

روز معلم بر شما معلمان دلسوز مبارک

 

معلم علاوه بر تعلیم دروس ، وظیفه بزرگ تربیت و آموزش کرامات اخلاقی را هم عهده دار می باشد و از طرفی یک الگوی کامل برای شاگردانش محسوب می شود تا شاگردان بتوانند کارهای مفید را از وی یاد گرفته و در جامعه آن را پیاده سازی کنند.

علت نامگذاری روز معلم در ایران

ابوالحسن خانعلی معلمی بود که در روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۰ در میدان بهارستان به شهادت رسید، دولت آن وقت به دلیل بزرگداشت این معلم و قدردانی از زحمت های معلمان ، این روز را به عنوان روز معلم نامگذاری کردند. در سال ۵۸ با ترور شدن مرتضی مطهری در اردیبهشت ماه موجب تثبیت شدن این روز برای بزرگداشت معلم های دلسوز انتخاب گردید.

 

از زمان های گذشته ارتباط بین معلم و شاگرد به واسطه وقت و علمی که معلم در اختیار شاگردانش قرار می دهد از اهمیت بالایی برخوردار بوده به همین جهت برای قدردانی از زحمات بی دریغی که در طول مدت تحصیل و آموزش صرف شده است تمایل دانش آموزان و یا والدین دانش آموزان را به خرید هدیه بیشتر می کند.

هدیه روز معلم :

به طور حتم معلمان از شاگردان خود انتظار جبران و یا خرید هدایای گران قیمت را ندارند و حتی با یک تبریک روز معلم و سپاسگزاری از انجام وظایف و الطاف آنها موجب دلگرمی و ایجاد انگیزه در آنها می گردد .

پس حداقل کار ممکن از جانب شاگردان میتواند نوشته ای تشکر آمیز و یا یک شاخه گل باشد. اما استفاده از هدایای ماندگار متناسب با حالات روحی و سلیقه ی معلمان مانند کتاب از نویسنده مورد علاقه ، تابلو ، کیف ، جعبه چوبی و کیف معلم قرآن…میتواند پیشنهاد خوبی برای اهدای هدیه در این روز باشد.

بیشتر بخوانید ۱۲ ایده خوب برای خرید کادوی روز معلم

روز معلم در کشورهای دیگر:

تایوان:

در کشور تایوان برای روز معلم جشن می گیرند و همه جا را تعطیل می کنند. این مراسم برای گرامیداشت معلم اعظم چینی، به نام کنفوسیوس گرفته می شود.

چین :

در سال ۱۹۸۵، ناگهان دولت روز ۱۰ سپتامبر را برای روز معلم نام گذاری کرد و دلیلی برای این کار ذکر نکرده اند. بیشتر مردم چین تمایل دارند که تاریخ روز معلم در این کشور به مانند تاریخ آن در تایوان باشد، یعنی به همان تاریخ ۲۸ سپتامبر برگردد.

استرالیا:

در استرالیا آخرین جمعه ماه اکتبر می باشد و دلیلی هم برای این تاریخ وجود ندارد.

برزیل:

در برزیل به جهت ساخت مدارس ابتدایی هر سال در ۱۵ اکتبر برنامه ای برای بزرگداشت معلم اجرا می شود.

روسیه:

در روسیه هم بدون داشتن دلیلی مشخص اولین یکشنبه در ماه اکتبر برنامه ای برای این مناسبت اکران می شود. این مناسبت در میان سالهای ۱۹۶۵ تا ۱۹۹۴ بوجود آمد. بعد از اعلام روز جهانی معلم از سوی یونسکو، روس ها ۵ اکتبر را روز معلم دانستند.

ایالات متحده :

اما دلیل نام گذاری این روز در آمریکا مربوط به زحمات بسیار زیاد معلمی به نام ویسکانسین می شود.

روز معلم در کشورهای دیگر
روز معلم در کشورهای دیگر

منبع:کادو کارت

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *