صفحه اصلی / مناسبت های ویژه تقویم شمسی / روزه اولی ها ، ماه رمضان نزدیک است

روزه اولی ها ، ماه رمضان نزدیک است

آماده سازی بدن برای ماه مبارک رمضان

رمضان ماه مهمانی خداست . روزه گرفتن یکی از واجبات دین اسلام است. در کل سال مردم به خوردن و آشامیدن مشغول هستند و از تمامی نعمتهای الهی استفاده میکنند تنها یک ماه از سال را به دستور دین اسلام روزه میگیرند . روزه داری تنها به معنی نخوردن آب و غذا نیست بلکه فرصتی برای مبارزه با نفس و پاک سازی روح است . روزه گرفتن در تمام ادیان الهی آورده شده و امروزه از نظر پزشکی فواید روزه داری کاملا به اثبات رسیده است. اما بسیاری از جوانان و نوجوانان عزیز به دلیل عدم توجه به اصول روزه داری به جسم خود آسیب میزنند و بعضا قادر به روزه داری نخواهند بود.

در این مقاله سعی داریم برنامه ای جامع از آداب روزه داری و آماده سازی بدن پیش از ماه رمضان ارائه دهیم تا همه بتوانند از برکات این مهمانی خداوند بهره مند شوند .

ماه رمضان

 

اصلاح یک تفکر غلط

بسیاری از مردم بر این باورند که در روزهای قبل از ماه رمضان باید به خوردن و آشامیدن بپردازند و بعضا وعده های غذایی و حجم مصرف مواد غذایی خود را بالا میبرند تا در ماه رمضان دچار کمبود ویتامین نشوند . و اصطلاحا به آن ذخیره مواد غذایی میگویند . این کار نه تنها کمک کننده نیست بلکه نتیجه ای کاملا عکس خواهد داشت . چرا که بدن به خوردن و آشامیدن زیاد عادت میکند ، حجم معده افزایش میابد ، و روزه داری بسیار سختتر خواهد شد . همچنین افزایش وزن بدن پیامدهای بدتری برای سلامتی شما به دنبال خواهد داشت .

در ادامه مواردی را مطرح میکنیم که در روزهای باقی مانده به ماه رمضان باید مورد توجه قرار دهید.

 

 

عادت خواب خود را منظم کنید

سعی کنید در روزهای باقی مانده شبها زودتر بخوابید و صبح زودتر بیدار شوید . بدن شما باید به این روش خوابیدن عادت کند تا در ماه رمضان دچار کمبود خواب نشوید . چرا که باید در زمان سحر به موقع بیدار شوید. وعده سحری برای سلامت بدن بسیار مهم و حیاتی است. باید بدون خواب آلودگی و خستگی مواد غذایی مناسب را مصرف نمایید .

 

از پر خوری بپرهیزید

قبل از ماه رمضان حجم وعده های غذایی خود به خصوص وعده ناهار را اندکی کاهش دهید تا بدن شما رفته رفته به دریافت مواد غذایی کمتر در طول روز عادت کند.

 

صبحانه را مفصل میل کنید

یکی از عادات غلط غذایی عدم مصرف صبحانه است . صبحانه مهمترین و حیاتی ترین وعده غذایی است که سلامتی بدن به آن بستگی دارد . سعی کنید در هفته های قبل از ماه رمضان با این وعده غذایی آشتی کنید . خوردن صبحانه کامل شامل انواع ویتامین ها ، پروتئین ، سبزیجات و مایعات بدن شما را برای خوردن سحری مناسب در ماه رمضان آماده میکند .

 

نوشیدنی های کافئین دار را کاهش دهید

چای ، قهوه و نسکافه از جمله نوشیدنی های کافئین دار است که مصرف زیاد آن وابستگی ایجاد میکند . به طوری که در صورت عدم مصرف در طول روز شخص دچار سردرد ، خوابالودگی ، خستگی و دردهای عضلانی خواهد شد . در روزهای باقیمانده به ماه رمضان مصرف این مواد را کاهش داده و به حداقل برسانید. تا در ماه رمضان با حذف آن به راحتی بوانید به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهید .

بیشتر بخوانید : نوشیدنی های مخصوص برای برطرف کردن عطش در ماه رمضان

 

تنقلات ، فست فود و مواد قندی مصنوعی را حذف کنید

خوردن مواد غذایی بی ارزش مانند انواع تنقلات ، فست فود و شیرینیجات مصنوعی نه تنها هیچ یک از نیازهای غذایی بدن را تامین نمیکنند بلکه با افزایش چربی و قند بدن سوخت ساز را افزایش داده و بیماریهای بسیاری را به دنبال خواهند داشت . سعی کنید قبل از ماه رمضان این مواد را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کنید و سبزیجات ، میوه ، قندی طبیعی و غذاهای مقوی را بیشتر مصرف کنید .

 

منبع : فردا نیوز

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *