صفحه اصلی / دنیای دیجیتال / راهنمای خرید پرینتر

راهنمای خرید پرینتر

راهنمای خرید پرینتر

 

پیش از خرید پرینتر جزئیات کلیدی هستند که باید به آنها توجه کنید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • چه کسی و به چه منظوری می خواهد از آن استفاده کند
  • توقع شما از پرینتر چیست؟
  • بودجه شما چقدر است؟

هنگام خرید چاپگر شاید در ابتدای کار فقط به کیفیت و سرعت چاپ آن نگاه کنید و بر اساس آن تشخیص دهید کدام چاپگر بهتر است اما فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید از جمله:

 

پرینتر جوهرافشان در مقابل پرینتر لیزری

اگر می خواهید طیف وسیعی از رنگها در چاپ داشته باشید یا امکان چاپ عکس در خانه داشته باشید ، به کاربران خانگی و ادارات کوچک توصیه می شود چاپگر جوهرافشان خریداری نمایند. زیرا علاوه مناسب بودن قیمتشان، همان کارایی چاپگرهای لیزری را خواهند داشت. اما چنانچه بیشتر اسناد متنی پرینت می کنید، چاپگرهای لیزری هزینه کمتری به شما تحمیل می کنند.

انواع چاپگر ، پرینتر

چاپگرهای چند منظوره

چاپگرهای چند منظوره اغلب به قطعات جانبی دیگری مانند اسکنر ، فکس و کپی مجهز هستند. این نوع چاپگرها را عموما در دفاتر اداری کوچک و بزرگ استفاده می کنند تا تمامی نیازهای اعضای شرکت مرتفع گردد.

 

چاپگر خانگی یا تجاری

بعضی چاپگرها  برای کاربران خانگی ساخته شده که ممکن است هفته ای یکبار  کار چاپ داشته باشند. کاربران خانگی معمولا شامل اعضای خانواده ها، دانشجویان و دانش آموزان هستند که فقط گاهی نیاز به چاپ تکالیف، عکس یا طرح مدرسه و دانشگاه دارند. کاربران خانگی عموما به دنبال چاپگرهایی با قیمت پایین می روند. اغلب چاپگرهای جوهر افشان قیمت مناسبی دارند و علاوه بر آن پرینت رنگی هم می گیرند که یک فاکتور مهم برای کاربران خانگی بحساب می آید.

در حالیکه دفاتر و شرکت های کوچک و بزرگ ممکن است روزانه ده ها و صدها پرینت داشته باشند بنابراین به دستگاهی قدرتمند و حرفه ای نیاز دارند. اگرچه قیمت چاپگرهای لیزری بیشتر است اما می توانید با صرف نظر از امکاناتی که به آنها هیچ احتیاج ندارید قیمت کمتری بابت خرید این نوع چاپگرها پرداخت نمایید.

 

اتصال چاپگر به رایانه

روشهای اتصال چاپگر به رایانه یکی از آیتم هایی که اخیرا پیشرفت داشته است. پرینترهایی که اخیرا به بازار عرضه شده اند، با تلفن همراه کار می کنند. با استفاده از نرم افزارهایی مانند Print Hand Mobile Print Premium کاربران گوشی های تلفن همراه اندروید به وسیله Wi-Fi یا بلوتوث ، بدون اتصال کابلی به رایانه می توانند فایل های خود را چاپ کنند.

در همه پرینترها اتصال به کامپیوتر از طریق پورت USB  انجام میشود . اما در شرکتها و دفاتر اداری برای اتصال به شبکه و اشتراک گذاری پرینتر، از پورت اترنت استفاده میشود.

 

رزولوشن در چاپگر

عدد رزولوشن بیانگر کیفیت چاپ تصاویر و متن است.  مصارف معمولی به کیفیتی بیش از ۶۰۰ نقطه در اینچ (dpi) احتیاجی ندارند ولی اگر چاپ با کیفیت برایتان مهم است باید رزولوشن چاپگرتان ۱۲۰۰ نقطه در اینچ باشد.

 

چاپگرهایی که کارت حافظه داخلی دارند

این چاپگرها با Pict Bridge سازگار هستند، بنابراین می توانید عکس یا فایل های ذخیره شده روی کارت حافظه دوربین یا حتی دی وی دی را چاپ کنید.

 

چاپگر سیاه و سفید یا رنگی

هنگام خرید چاپگر به خاطر داشته باشید به دنبال چه چاپگری هستید؟ آیا برای انجام کارهایتان به چاپگرهای رنگی نیازمندید؟ آیا فعالیت شما با چاپ عکس یا کاغذهای رنگی در ارتباط است؟ اگر پاسخ مثبت است، پس چاپگرهای رنگی بخرید.

 

قابلیت پرینت دو طرفه

چاپ اطلاعات در دو طرف کاغذ که اصطلاحا پرینت دوطرفه گفته میشود موجب کاهش هزینه های خرید کاغذ میشود. در شرکتها و دفاتر اداری که روزانه ده ها و صدها پرینت گرفته میشود بهتر است از چاپگرهایی که امکان چاپ دوسویه می دهند استفاده کنید اما برخی پرینترها هم هستند که آموزشهایی برای پرینت دوطرفه می دهند اما بصورت خودکار این کار را انجام نمی دهند.

 

مدیریت کاغذ

فاکتور مدیریت کاغذ در چاپگرها به معنای تعداد برگه هایی است که در سینی کاغذ پرینتر جا می گیرد و معمولا باید بیش از نیاز روزانه باشد تا دفعات قرار دادن کاغذ در پرینتر به حداقل برسد. بعضی چاپگرها ۲ محفظه دارند بویژه آنها که رنگی هستند و قابلیت چاپ عکس روی کاغذ گلاسه دارند، محفظه ای جدا برای کاغذ عکس دارند تا مجبور نباشید هر بار نوع کاغذ را تعویض کنید.

چاپگرهای خانگی ظرفیت کمتر و چاپگرهای اداری ظرفیت بالاتری دارند.

در کل ۶ نوع پرینتر وجود دارد که هر کدام با یک دیگر تفاوت های عمده ای دارند. جوهرافشان ، لیزری ، سطری ، حرارتی و صفحه ای که پر فروش ترین آنها جوهر افشان و لیزری هستند.

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *