صفحه اصلی / دنیای دیجیتال / خرید کولر گازی در تابستان

خرید کولر گازی در تابستان

هوای تازه و خنک در گرمای تابستان

 

اگر شما در شمال یا جنوب کشور زندگی میکنید به دلیل حجم رطوبت بالا که هوا دارد ، کولر آبی نه تنها نمیتواند هوا را خنک کند بلکه دقیقا به کمک گرمای هوا آمده و رطوبت خانه را اینقدر بالا میبرد که داخل خانه را تبدیل به حمام بخار میکند.

اگر در مناطق روطوبت خیز مانند جنوب یا شمال ایران نیستید و رطوبت هوا بالا نیست به دلیل شرایط کم آبی بهترین راه استفاده کردن از کولر گازی می باشد. همه ما بار ها و بارها اخطاریه های مختلفی از قبیل کمبود آب در کشور ، عدم اصراف در آب را شنیده ایم، یک واحد ۱۰۰ متری به راحتی میتواند در طول یک شبانه روز با استفاده از یک کولر آبی معمولی چیزی حدود ۵۰۰ لیتر آب را مصرف کند. این عدد در طول ۳ ماه فصل گرمای تابستان ، ۴۵۰۰۰ هزار لیتر آب میشود!

 

اسپلیت
اسپلیت

مصرف برق کولرها

 

مصرف برق کولرهای گازی از کولرهای آبی بیشتر است و همین موضوع باعث شده بسیاری خرید آن را فراموش کنند، اما مدتی است که کولرهای جدید گازی با مصرف انرژی بسیار پایین تر از گذشته ساخته شده اند و در بازارهای بین المللی به فروش می رسد.

این گروه ها به گروه های A و A+ تقسیم شده اند و کمترین میزان مصرف انرژی مربوط به گروه A+ است. البته این گروه می تواند گران ترین هم باشد.بنابراین با دقت روی برچسب انرژی محصول سعی کنیم به میزان برق مصرفی آن هم توجه داشته باشیم .

 

گاز خنک کننده اسپلیت

 

کولر گازی ها و اسپلیت ها دارای نوعی گاز مخصوص هستند به اسم R410 یا R22 . این گاز ها دارای نقطه جوش بسیار پایین به اندازه منفی ۵۰ درجه هستند، که میتوانند در کسری از ثانیه به وسیله فراید کمپرسور و کنداسور داخل کولرگازی ، هوا را به شدت خنک کرده و دمای محیط را تغییر دهند. عمرشان بسیار زیاد است و مدت زمان زیادی طول میکشد تا نیاز به تعویض داشته باشند، البته هزینه تعویض گاز هم خیلی جزئی است.

 

فاکتور های کلی برای خرید کولر گازی و استفاده بهینه از آن، شامل نکات زیر است :

  • متراژ محل مورد نظر
  • تعداد پنجره ها
  • ساعات استفاده از کولر گازی
  • تعداد افراد ساکن در محیط اطراف کولر گازی
  • کاربری مکان
  • برآورد ظرفیت کولر گازی مناسب
کولر گازی در تابستان
کولر گازی در تابستان

 

به طور کلی  انتخاب کولرگازی بر اساس متراژ محیط به صورت زیر است :

 

کولرگازی ۱۲۰۰۰ برای محیط هایی تا اندازه ۲۵ متر

کولرگازی ۱۸۰۰۰ برای محیط هایی تا اندازه ۴۰ متر

کولرگازی ۲۴۰۰۰ برای محیط هایی تا اندازه ۶۰ متر

کولرگازی ۳۰۰۰۰ برای محیط هایی تا اندازه ۱۰۰ متر

کولرگازی ۳۶۰۰۰ برای محیط های تا اندازه ۱۴۰ متر و بالاتر

 

توجه به این عدد شاید مهم ‌ترین مولفه‌ای باشد که برای خرید کولر باید در نظر داشته‌باشید. اگر ظرفیت خنک‌کنندگی کولری که انتخاب می‌کنید کمتر از سطح نیازتان باشد، با مشکل عدم کارایی کافی مواجه خواهید شد و محیط‌تان آن ‌طور که انتظار دارید خنک نخواهد شد. چنانچه کولری با ظرفیت بیشتر از نیازتان تهیه کنید، مجبور هستید زودبه ‌زود آن را خاموش کنید تا از سرما یخ نزنید! به‌علاوه بحث مصرف بیش‌ازحد انرژی هم سر راه ‌تان خواهد بود. در کنار همه‌ی این‌ها باید توجه داشته ‌باشید که کولرهای گازی به دلیل ماهیت عملکردی‌شان رطوبت محیط را می‌گیرند و آن را به ‌صورت آب به بیرون هدایت می‌کنند. یک کولر با قدرت خنک ‌کنندگی زیاد می‌تواند رطوبت اتاق ‌تان را به کلی از بین ببرد و اتاقی کاملا خشک را تحویل دهد. در یک اتاق خشک نفس ‌کشیدن سخت‌تر خواهد بود.

هوای خنک و مطبوع
هوای خنک و مطبوع

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *