صفحه اصلی / مادر و کودک / بازیهای کودکانه / اوقات فراغت کودکان آپارتمان ‌نشین

اوقات فراغت کودکان آپارتمان ‌نشین

تابستان مفید کودکان در خانه

 

تابستان همراه با روزهای بلند از راه رسیده ؛ هوای گرم و آفتاب سوزان و ترافیک اجازه خارج شدن از خانه برای تفریح و بازی کردن به بچه ها را نمی ‌دهد . همچنین بعضی والدین به علت گرم شدن هوا ترجیح می دهند در منزل بمانند؛ در نتیجه باید برای بچه‌هایی که مدام تکرار می کنند «حوصله‌ مان سر رفته» سرگرمی ایجاد کنند. در بیشتر مواقع، اوقات فراغت فرصتی می‌شود برای تنبلی و وقت تلف کردن . حیف است در این روزهای گرم و طولانی، فقط خمیازه بکشید یا زیر باد کولر دراز بکشید. بیشتر پدر و مادرها تصور می‌کنند زندگی کردن در آپارتمان‌های کوچک و نقلی امروزی، فرصت بازی را از بچه‌ها گرفته و آنها ناچارند اوقات فراغتشان را بیرون از خانه سپری کنند.

شما می توانید با کمی فکر و خلاقیت، بازی‌ها و سرگرمی‌های مناسبی پیدا کنید که داخل خانه هم بتوانید مشغول انجام دادن آنها شوید. در اینجا به معرفی سرگرمی هایی می پردازیم که می توان بدون سرو صدا در آپارتمان ‌ها انجام داد.

 

مطالعه و خواندن کتاب

یکی از بهترین روش‌ها برای پر کردن اوقات فراغت که کودکان و نوجوانان در هر سن و سالی می‌توانند آن را انجام دهند ، مطالعه کردن می باشد؛ با این حال، اگر می‌خواهید اشتیاق و ذوق بیشتری برای کتاب خواندن ایجاد کنید، می‌توانید برای فرزندتان مسابقه بگذارید، مثلاً او می‌تواند انتهای یک داستان را مطابق میل خودش تغییر دهد و برای شما تعریف کند، شما هم در صورتی که از داستان او خوشتان بیاید، به او هدیه‌ای کوچک خواهید داد؛ بد نیست که پس از پایان یافتن داستانتان، با کمک یکدیگر آن را در دفتر یادداشتی بنویسید تا یادگاری خوبی از این تابستان برای روزهای بزرگسالی اش باشد. همچنین می‌توانید همراه فرزندتان داستانی را که خوانده است، بازی کنید و نقش شخصیت‌های مختلف داستان را به کودک بدهید تا به این شیوه سرگرم شود.

نقاشی کردن و درست کردن کاردستی‌های مختلف

رنگ آمیزی و کاردستی و خمیر بازی هم یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توانید فرزندتان را سرگرم کنید. نوجوانان و بچه‌هایی که سنشان کمی بیشتر است، معمولاً با این کارها راضی نمی‌شوند و باز هم احساس خوبی ندارند، اما برای این گروه هم بازی‌های خاصی وجود دارد که به کمک آنها می‌توانید سرشان را گرم کنید؛ بازی‌هایی مثل اسم فامیل و نقطه‌ بازی از جمله این کارهاست.

البته شاید بچه‌ها ابتدا خیلی ذوق و شوق نشان ندهند، اما باید یادمان باشد آنها به چنین فعالیت‌هایی عادت ندارند و فقط یاد گرفته ‌اند خودشان را با تلویزیون و رایانه سرگرم کنند، برای همین باید به آنها فرصت بدهید تا با این نوع فعالیت‌ها هم آشنا شوند و از انجام آنها لذت ببرند.

پازل و بازی فکری

با دقت به سن فرزندانتان، انواع بازی‌های فکری گروهی یا فردی، پازل، شطرنج ، معما، جدول و حتی انجام آزمایش‌های عملی ابتدایی در منزل میتواند برترین سرگرمی برای پرورش نبوغ و استعداد باشد.

پازل‌های چوبی چون از مواد طبیعی تهیه میشوند، غیر سمی می باشند. در عین حال کاملاً تراشیده و صیقلی شده میباشند و برای بازی کودکان هیچ خطر یا مشکلی ایجاد نمی کنند. درضمن، با اشکال متنوعی که این قطعات دارند، می توانید شکل‌های هندسی را به آن‌ها آموزش دهید.

بازی های  گروهی

این روزهای تعطیل تابستانی، وقتی است که می‌توانید بیشتر از قبل دور هم جمع شوید. انجام بازی های گروهی همراه با شرکت پدر و مادر یا سایر اعضای خانواده سبب ایجاد اوقات شاد و مفرح بخشی می شود از جمله این بازی های گروهی می توان به نقطه بازی ، پانتومیم ، بازی جنگ شاهانو بازی جنگا اشاره  کرد.

 

سی دی های آموزشی

دیدن سی دی های آموزشی جذاب و سرگرم کننده مانند آموزش قرآن ، آموزش نماز و وضو ،جهت تقویت روخوانی قرآن و آموزش انجام فرایض دینی برای کودکانتان پیشنهاد می شود.

 

استراحت و تفریح را فراموش نکنید

مسلماً این روزها بهترین فرصت برای رفع خستگی و استراحت کردن است، با این‌که بارها درباره برنامه‌ریزی صحیح برای گذراندن روزهای تعطیل صحبت می‌شود، نباید فراموش کنیم استراحت هم بخش مهمی از نیازهای انسان است که حتماً باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه با این وضع، بچه‌ها خسته و دلزده خواهند شد و توانایی لازم برای شروع یک سال تحصیلی جدید را نخواهند داشت.

اوقات فراغت کودکان آپارتمان ‌نشین
اوقات فراغت کودکان آپارتمان ‌نشین

بیوگرافی سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *