هوا و رایحه درمانی

هوا و رایحه درمانی
تصور کنید که برای درمان سردرد و اضطراب خود، بجای مصرف داروهای مسکن شیمیایی، با استنشاق عصاره ای از طبیعت،  بر سردرد و بیماری خود غلبه کنید. درمان بیماری های روحی و جسمی فقط با استفاده از رایحه اسانس گیاهان تنها یک رویا نیست.

استفاده از اسانس گیاهان برای بهبود در وضعیت سلامتی است. اگر چه کلمه "Arma" به معنای عطر این تصور را بوجود می آورد که  محصولات آرماتروپی فقط از طریق استنشاق قابل استفاده هستند ولی از طریق ماساژ بر روی پوست و در مواردی نادر از طریق خوراکی نیز قابل استفاده هستند. البته هرگز نباید این مواد را بدون تجویز  یک متخصص حرفه ای و واجد شرایط به صورت خوراکی مصرف نمود. در حال حاضر تاثیرات آرماتروپی به عنوان یک روش جایگزین در درمان بیماری هایی نظیر عفونت، استرس و سایر بیماری ها در حال مطالعه می باشد.

از Essential oils یا اسانس های طبیعی چه می دانید؟

Essential oils یا همان روغن های فرار یا روغن های اتری عصاره های متمرکز شده از ریشه ها، برگ ها، دانه ها و یا شکوفه های گیاهان هستند که به آنها اسانس طبیعی نیز گفته می شود. هر اسانس ترکیبی منحصربفرد داشته و همین ترکیبات خاص، کاربرد اسانس را مشخص می نماید. بعضی از اسانس ها در درمان بیماری های جسمی نظیر  تورم یا عفونت های قارچی استفاده می شوند و برخی نیز جنبه درمانی در حوزه بیماری های روحی و روانی دارند و موجب احساس آرامش و یا رایحه خوشایند  می شوند. برای مثال، روغن زیتون نارنجی حاوی مقادیر زیادی از مواد تشکیل دهنده فعال است که احساس آرامش را در فرد بوجود می آورد.

آروماتراپی در طیف گسترده ای از موارد - از سالن های بهداشتی تا بیمارستان ها - برای بهبود انواع شرایط استفاده می شود. به طور کلی، به نظر می رسد که درد را کاهش، حالت روحی را بهبود و احساس آرامش را افزایش می دهد. در واقع، برخی از اسانس های موجود - از جمله اسطوخدوس، گل رز، نارنجی، ترنج، لیمو، چوب صندل و غیره - برای کاهش اضطراب، استرس و افسردگی مفید بوده است.